Na Slovensku vzrástol za prvých päť mesiacov tohto roka počet firiem ohrozených krachom o 2 999. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je to však o 44 podnikov menej, vyplýva z aktuálnej analýzy spoločnosti Dun & Bradstreet, ktorá sa zaoberá riadením rizík obchodných spoločností, poskytovaním dát a analytických riešení. Najviac ohrozených firiem evidujú v Bratislave, v Komárne a Košiciach.

„Do kategórie ohrozených firiem patria tie, ktoré vyhlásili konkurz, začali konkurzné či reštrukturalizačné konanie, nachádzajú sa v dočasnej ochrane pred veriteľmi či v likvidácii. Na Slovensku za celý minulý rok sa podľa našich analýz v tejto kategórii ocitlo 7 440 subjektov a ohrozených zamestnancov v dotknutých podnikoch bolo rekordne veľa, až 27 607. Z tohto hľadiska považujeme rok 2020 za najkritickejší,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Dodala, že v tomto roku narástol počet ohrozených spoločností o 2 999 subjektov, pričom v nich pracuje spolu 11 973 ľudí, ktorí do budúcna nemajú isté svoje zamestnanie.

exteriér budova Ministerstvo financií Slovenskej republiky Štefanovičova ulica
Neprehliadnite

Podnikateľov trápia finančné suchoty, počet bankrotov kvôli pandémii vzrástol

Podľa aktuálnych údajov je najviac ohrozených firiem, a to 191, v Bratislave, V Komárne evidujú 59 takýchto firiem a v Košiciach 56. Nasledujú Žilina so 44 firmami a Banská Bystrica, kde je 35 ekonomicky problémových spoločností. Najväčšie percentuálne medziročné prírastky zaznamenali Piešťany a Snina, kde šesť ohrozených firiem znamená medziročný nárast o 500 percent. Naopak, najlepšie sa darilo spoločnostiam v Hlohovci a Kežmarku, kde sa počet ohrozených firiem vynuloval. Pozitívna situácia nastala aj pri mestskej časti Bratislava II, kde poklesol počet ohrozených subjektov o 80 percent, z 226 podnikov v roku 2020 na 53 v tomto roku.