Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku otvoril v piatok hlavné pojednávanie so Štefanom Ághom v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza. Štefan Ágh sa na proces dostavil a rovnako aj jeho právny zástupca Marek Para. Obžalovaný svoju vinu popiera a krátko pred pojednávaním médiám uviedol, že na procese sa bude brániť tak, aby preukázal svoju nevinu. Na úvod tak prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj obžalovaný a jeho obhajca odmietli uzavrieť dohodu o vine a treste. Para podal viacero námietok na úvod pojednávania, medzi nimi aj námietku voči zloženiu senátu, ktoré však súd po porade zamietol. Po približne hodine a pol pojednávania Špecializovaný trestný súd v Pezinku odročil proces na január. Vo veci by sa malo pojednávať 12. januára, keď by mali ako svedkovia vypovedať bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko a podnikateľ Marian Kočner - obaja neprávoplatne odsúdení rovnako v kauze zmeniek.

Na sníme obžalovaný Marian K. počas hlavného pojednávania v kauze zmenky televízie Markíza v budove Justičnej akadémie v Pezinku 27. februára 2020. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Najvyšší súd zrušil pojednávanie s Kočnerom a Ruskom vo veci televíznych zmeniek

Prokurátor následne pristúpil k čítaniu obžaloby, keď podľa nej Štefan Ágh s komplicmi vystavili zmenky v roku 2016 so spätným podpisom z roku 2000. V roku 2016 podali návrh na vydanie platobného rozkazu na Okresný súd Bratislava V so splatnosťou v tom roku a v roku 2017. Malo ísť o vyrovnanie sporu medzi spoločnosťou Gamatex a TV Markíza. Ako však zdôraznil prokurátor, tento spor už bol dávnejšie vyrovnaný. Štefan Ágh úmyselne sfalšoval cenné papiere a dopustil sa obzvlášť závažného zločinu falšovania cenných papierov spolupáchateľstvom.

„Obžalobu považujeme za nedôvodnú. Nie je možné, aby obžaloba nesprístupnila dôkazy aj obhajobe," povedal okrem iného Para. Obhajca spochybnil dôkazy získané prostredníctvom aplikácie Threema z telefónu obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera. „Cítim sa byť nevinný," zdôraznil na úvod procesu Štefan Ágh.

Na snímke bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka odchádza z Prezídia policajného zboru v Bratislave 17. augusta 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Trnka za svoje prešľapy príde iba o časť platu. Kontakty s Kočnerom ho funkciu nestáli

Obžalobu v tejto veci podal prokurátor ÚŠP Ján Šanta 22. júna. Štefan Ágh doteraz figuroval v kauze, kde už koncom februára neprávoplatne odsúdili bývalého riaditeľa televízie Pavla Ruska a podnikateľa Mariana Kočnera, ako obvinený. Štefana Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Mariana Kočnera, vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s neprávoplatne odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

ŠTS 27. februára uznal Mariana Kočnera a Pavla Ruska za vinných z falšovania zmeniek TV Markíza. Odsúdil ich na 19-ročný trest odňatia slobody. Marian Kočner dostal aj peňažný trest 10- tisíc eur. Rozsudok nebol právoplatný. Odsúdení už vtedy avizovali odvolanie, mal tak rozhodovať Najvyšší súd SR. Odvolací súd vytýčil termín verejného zasadnutia s dvojicou na 10. a 11. novembra. Ten však z dôvodu aktuálnej pandemickej situácie zrušili. Nový termín vytýčený zatiaľ nie je.

Šamko a Gašparovič
Neprehliadnite

Sudca Šamko, ktorý zverejnil Kočnerovu Threemu na internete, dostal napomenutie

Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestnú vec vylúčili na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Získali by tak 69 miliónov eur. Marian Kočner bol na začiatku septembra neprávoplatne senátom ŠTS oslobodený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Obvinený je aj v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rusko s troma osobami zo slovenského podsvetia je zase obžalovaný aj z objednávky vraždy svojej exspoločníčky Sylvie Klaus-Volzovej.

Po približne hodine a pol pojednávania Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odročil v piatok proces so Štefanom Á. v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza na január. Vo veci by sa malo pojednávať 12. januára, keď by mali ako svedkovia vypovedať bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R. a podnikateľ Marian K. - obaja neprávoplatne odsúdení rovnako v kauze zmeniek.