Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Anna Záborská (OĽANO) bude splnomocnenkyňou vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia.

Vláda ju v stredu počas svojho rokovania vymenovala do tejto funkcie.

Post má vzniknúť na základe programového vyhlásenia vlády, v ktorom sa píše, že „vláda SR si uvedomuje rastúcu závažnosť problému porušovania slobody myslenia, svedomia a náboženstva vo svete. Preto aktívne podporí participáciu na aktivitách medzinárodného spoločenstva prostredníctvom Medzinárodnej aliancie na podporu náboženskej slobody“.

Spolu s návrhom na vymenovanie splnomocnenca sa na rokovanie vlády predložil návrh Štatútu splnomocnenca vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia, ktorý bližšie upravuje postavenie a rozsah oprávnenia splnomocnenca.

Splnomocnenec má vykonávať funkciu bez nároku na odmenu.

„Je našou povinnosťou pomôcť ľuďom prenasledovaným pre vieru či presvedčenie bez ohľadu na to, o koho ide, alebo kde sa bezprávie deje. Otázka je, ako,“ uviedla v stanovisku Záborská.

„Pri šliapaní po slobode vyznania nemôžeme byť ticho, nech sa to deje kdekoľvek na svete. Demokracia a solidarita sú pri riešení tohto zásadného problému kľúčové. Tí, ktorí prenasledujú ľudí pre vieru a náboženské presvedčenie, sú nepriateľmi slobody. Nie je dôležité, či sú prenasledovaní kresťania, židia, moslimovia, mormóni alebo ateisti,“ doplnila.

Na snímke poslankyňa NR SR Anna Záborská (OĽaNO) počas rokovania 12. schôdze NR SR 29. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Záborská stiahla návrh, duchovní by sa podľa neho považovali za zdravotníkov