Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyšle na budúci týždeň do Číny svoj tím s cieľom vyšetriť pôvod nového koronavírusu SARS-CoV-2. Informoval o tom v pondelok riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorého citovali agentúry Reuters a AFP.

„Poznať pôvod vírusu je veľmi, veľmi dôležité," povedal a vyjadril nádej, že vyslaný tím pomôže pochopiť, ako sa vírus začal šíriť. Vyšetrovanie pôvodu vírusu žiadajú Spojené štáty, ktoré patria k najväčším kritikom WHO, pripomína Reuters.

Na snímke guvernér NBS Peter Kažimír počas tlačovej konferencie na tému:
Neprehliadnite

Kažimír: Sme v situácii, ktorá si vyžaduje priame dotácie ekonomiky

Americký prezident Donald Trump nedávno vyhlásil, že pristupuje k „ukončeniu" vzťahov medzi Spojenými štátmi a WHO, ktorá podľa neho zlyhala v boji proti počiatočnému šíreniu koronavírusového ochorenia Covid-19. Už predtým D. Trump pozastavil financovanie tejto organizácie a obvinil ju, že je „bábkou" v rukách Číny.

Donald Trump a americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo naznačili, že vírus môže mať pôvod v čínskom laboratóriu. Pre svoje tvrdenia však neposkytli žiadne dôkazy a Čína tieto tvrdenia dôrazne odmietla. WHO v pondelok takisto vyhlásila, že šesť mesiacov od prepuknutia nákazy koronavírusu SARS-CoV-2 je pandémia stále ešte ďaleko od ukončenia. To najhoršie podľa WHO „ešte len príde", uviedla agentúra AFP.

KK21 Soul - Zdravotník v ochrannom obleku odoberá mužovi vzorku na ochorenie Covid-19, 5. júna 2020 v Soule. FOTO TASR/AP
A health official wearing protective gear takes samples from a man during the COVID-19 testing at a makeshift clinic in Seoul, South Korea, Friday, June 5, 2020. (AP Photo/Ahn Young-joon)
Neprehliadnite

Južná Kórea: Nákaza stále silnie v oblasti Soulu, vláda uvažuje o obmedzeniach

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnej tlačovej konferencii povedal, že pred šiestimi mesiacmi si nikto ani nedokázal predstaviť chaos spôsobený novým vírusom, ktorý zasiahol náš svet a životy. "Všetci však chceme, aby sa to už skončilo. Všetci chceme, aby naše životy pokračovali," povedal. Dodal však, že krutá realita - s aktuálnym celosvetovým počtom desať miliónov nakazených a pol milióna úmrtí - sa k svojmu koncu ešte ani zďaleka nepribližuje.

„Aj keď mnohé krajiny dosiahli istý pokrok, celosvetovo pandémia ešte len naberá rýchlosť," povedal a v súvislosti s nasledujúcimi mesiacmi zdôraznil potrebu húževnatosti, trpezlivosti, pokory a štedrosti.