Ľudia, ktorí boli zaočkovaní oboma dávkami vakcíny proti koronavírusu, by mali nosiť rúška na miestach, kde sa vírus šíri, vyhlásila v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) po tom, ako vo štvrtok v USA uvoľnili opatrenia a povolili plne očkovaným ľuďom, s výnimkou určitých okolností, nenosiť rúška, informuje agentúra AFP. „Vakcíny zachraňujú životy, ale samé osebe niekedy nemusia stačiť," uvádza WHO.

WA 29 archív Ženeva - Na archívnej snímke z 5. októbra 2020 šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus s ochranným rúškom počas zasadnutia v súvislosti s koronavírusovou pandémiou v Ženeve. Ghebreyesus v pondelok 12. októbra 2020 varoval pred návrhmi niektorých predstaviteľov, aby sa ochorenie COVID-19 nechalo voľne šíriť medzi ľuďmi v nádeji, že sa tým dosiahne tzv. kolektívna imunita. Tedros dodal, že takýto prístup by bol
Neprehliadnite

Druhý rok pandémie bude oveľa viac smrtiaci, tvrdí šéf WHO

Človek sa aj po zaočkovaní môže nakaziť miernou formou ochorenia, ktoré môže aj ďalej prenášať. Preto sú potrebné aj iné ochranné opatrenia, ako je nosenie rúšok a dodržiavanie odstupu. Tieto opatrenia by mali byť v platnosti, až kým nebude väčšina ľudí v krajine chránených a šírenie a prenos vírusu budú minimálne," uviedla hlavná vedkyňa WHO Soumya Swaminathanová.

Najmenej prvú dávku vakcíny doteraz v USA dostalo približne 154 miliónov obyvateľov, čo predstavuje viac ako 46 percent populácie. Kompletne je zaočkovaných viac ako 117 miliónov ľudí. Očkovanie sa v uplynulých týždňoch spomalilo.