Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporučila v piatok (24. 9.) syntetické liečivo s obsahom protilátok proti koronavírusu pre infikovaných rizikových pacientov. Ako píše agentúra DPA, je to po prvý raz, čo WHO schválila nejaké liečivo na prevenciu proti ťažkému priebehu ochorenia COVID-19 pre ohrozených pacientov. Článok s novým odporúčaním WHO bol zverejnený v odbornom periodiku British Medical Journal.

WHO poukázala na štúdie, podľa ktorých kombinácia protilátok kasirivimab a imdevimab vyvinutá americkou biotechnologickou firmou Regeneron a švajčiarskym farmaceutickým gigantom Roche môžu zlepšiť šance na prežitie vážne chorých pacientov.

WA 9 Aškelon - Zdravotný personál v špeciálnych ochranných odevoch stojí pri posteli pacienta s ochorením COVID-19, ktorého odpojili od dýchacieho prístroja na jednotke intenzívnej starostlivosti v izraelskom meste Aškelon vo štvrtok 26. augusta 2021. Izrael zaznamenal prvýkrát od polovice januára viac než 10.000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva v stredu večer oznámilo, že za utorok v krajine pribudlo dovedna 10.001 prípadov. Nová vlna pandémie prinútila
Neprehliadnite

EÚ podpísala dohodu o nákupe prvého prípravku na liečbu Covid-19

Koktail protilátok

WHO odporučila užívanie týchto látok covidovým pacientom, ktorí trpia i inými ochoreniami a hrozí im preto riziko, že skončia na oddelení intenzívnej starostlivosti. Takisto by toto liečivo mali dostať ťažko chorí, ktorí nemajú voči covidu nijaké protilátky.

Uvedený koktail protilátok podľa výsledkov troch dosiaľ nerecenzovaných klinických štúdií dokázal znížiť riziko hospitalizácií u neočkovaných osôb, starších ľudí či pacientov s imunosupresiou nakazených covidom. „U všetkých iných covidových pacientov nebudú pravdepodobne benefity tejto liečby protilátkami nijako významné,“ zhrnula WHO, z ktorej vyhlásenia citovala agentúra AFP.

Prípravok podávali aj Trumpovi

Tento prípravok s názvom Ronapreve podávali i bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorého po prepuknutí ochorenia COVID-19 nakrátko hospitalizovali.

WHO poznamenala, že výzvu predstavuje vysoká cena tohto liečiva, ako aj jeho nízka dostupnosť. Preto rokujú s firmou Roche o nižších cenách, prípadnom dare či spravodlivom rozdelení v jednotlivých krajinách sveta. WHO je za to, aby toto liečivo mohli produkovať i iní výrobcovia, v dôsledok čoho by sa na trh dostali jeho lacnejšie verzie.

V júli plne schválila túto liečbu pomocou protilátok ako prvá krajina Japonsko, a to pre pacientov s miernym až stredne silným priebehom ochorenia covid-19. Na núdzové alebo dočasné použitie ju povolili okrem iného i v EÚ, Spojených štátoch, Indii, Švajčiarsku či v Kanade.

WA 9 archív Seattle - Na archívnej snímke zo 16. marca 2020 dobrovoľník dostáva vakcínu proti novému koronavírusu počas klinickej skúšky vakcíny, ktorá sa začala vo výskumnom ústave v americkom meste Seattle.  Prvá časť testov americkej vakcíny proti novému koronavírusu sa skončila úspešne. Účastníci si v tele vyvinuli protilátky bez vážnych vedľajších účinkov. Informovala o tom v utorok agentúra DPA. Experimentálnu vakcínu známu ako mRNA-1273 vyrába farmaceutická firma Moderna v spolupráci s am
Neprehliadnite

Konečne dobrá správa. Vedci zistili, že aj keď protilátky ubúdajú, imunita má záložný plán