Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nepodporuje zavedenie vakcinačných pasov pre cestovanie medzi krajinami, uviedla hovorkyňa organizácie. Zatiaľ podľa nej nie je isté, nakoľko očkovanie bráni šíreniu vírusu, rozhodnutie zdôvodnila aj obavami zo znevýhodnenia tých, ktorí k vakcinácii nemajú prístup.

„V tejto chvíli nemáme dostatočné údaje, či očkovanie znamená, že vírusom nenakazíte ostatných" uviedla hovorkyňa Margaret Harrisová jeden z hlavných dôvodov, prečo WHO vakcinačné pasy momentálne nepodporuje.

JB 6 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli 17. februára 2021. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila stratégiu pre ďalší priebeh pandémie a nové varianty koronavírusu. Zároveň uviedla, že Európska komisia (EK) schválila v stredu dohodu o nákupe ďalších 300 miliónov dávok vakcíny proti novému koronavírusu s americkou farmaceutickou firmou Moderna. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursul
Neprehliadnite

Von der Leyenová vyzvala štáty EÚ na vytvorenie infraštruktúry pre COVID pasy

„V súčasnej dobe nemá každý prístup k vakcíne a v spoločnosti sú skupiny ľudí, ktorí sú z očkovania vylúčení," oznámila Harrisová. Podľa nej ide napríklad o tehotné ženy, deti či pacientov podstupujúcich imunosupresívnu liečbu.

Jednoduchšie cestovanie a oživenie cestovného ruchu si od takzvaných covidových pasov sľubuje napríklad Európska únia, medzi štátmi dvadsaťsedmičky však ohľadom ich zavedenia panujú nezhody. Pro sa vyjadrili napríklad štáty južnej Európy či stredoeurópske krajiny vrátane Česka, výhrady majú naopak Francúzsko či Nemecko. Napríklad Chorvátsko však na únijnu dohodu nečakalo a od 1. apríla umožnilo očkovaným turistom vyhnúť sa po príchode do krajiny karanténe.