Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Peking mali konať rýchlejšie, keď sa ochorenie Covid-19 prvýkrát objavilo v Číne. K tomuto záveru dospela nezávislá skupina vyšetrujúca celosvetovú reakciu na výskyt nákazy koronavírusom. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

Nezávislú komisiu pre pripravenosť a reakciu na pandémiu zriadila samotná WHO. Vo svojej druhej správe komisia uviedla, že hodnotenie ,,časovej postupnosti skorej fázy nákazy prinieslo záver, že bolo možné konať rýchlejšie, a to už na základe prvých prejavov".

WA 22 Peking - Ženy s ochrannými rúškami kráčajú okolo kancelárskeho komplexu v Pekingu v stredu 13. januára 2021.  Čína zaznamenala najvyšší denný nárast počtu infikovaných za viac než päť mesiacov - a to aj napriek lockdownu troch miest, zvyšujúcemu sa počtu testovaných a iným opatreniam zameraným na prevenciu vzniku ďalšej vlny infekcií v krajine, píše britský denník The Guardian.  Národný zdravotný výbor pre zdravie uviedol, že v porovnaní s 55 prípadmi z predchádzajúceho dňa zaznamenali cel
Neprehliadnite

Experti WHO pricestovali do Číny, kde budú skúmať pôvod koronavírusu

Ochorenie Covid-19 prvýkrát zistili v stredočínskom meste Wu-chan koncom roka 2019. Potom sa rozšírilo za hranice Číny a spôsobilo pohromu po celom svete. Vyžiadalo si vyše dva milióny ľudských životov a oslabilo ekonomiky štátov. Nezávislá komisia vo svojej správe napísala, že je ,,jasné", že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia ,,dôraznejšie".

Komisia kritizovala aj WHO za pomalé reagovanie na začiatku krízy a poukázala na to, že organizácia zvolala svoj krízový štáb až 22. januára 2020. Tento štáb ani neodsúhlasil vyhlásenie nákazy nového koronavírusu za ,,stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC)", čo je v jeho ponímaní najvyšší stav núdze. Štáb tak urobil až o týždeň.

,,Nie je jasné, prečo sa štáb nestretol skôr, a urobil to až v tretí januárový týždeň. Nie je jasné ani to, prečo sa na prvom stretnutí nedokázal dohodnúť na vyhlásení PHEIC," píše sa v správe.

WA 29 archív Ženeva - Na archívnej snímke z 5. októbra 2020 šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus s ochranným rúškom počas zasadnutia v súvislosti s koronavírusovou pandémiou v Ženeve. Ghebreyesus v pondelok 12. októbra 2020 varoval pred návrhmi niektorých predstaviteľov, aby sa ochorenie COVID-19 nechalo voľne šíriť medzi ľuďmi v nádeji, že sa tým dosiahne tzv. kolektívna imunita. Tedros dodal, že takýto prístup by bol
Neprehliadnite

Šéf WHO kritizuje nespravodlivé prerozdelenie vakcín a uprednostňovanie mladých

WHO čelí od začiatku krízy tvrdej kritike za svoje reakciu na šírenie koronavírusu - kritici jej vyčítali, že nevyhlásila včas pandémiu, ale aj to, že neodporučila nosenie rúšok.

Na WHO útočil ostro aj prezident USA Donald Trump, ktorý organizáciu obvinil z toho, že sfušovala riešenie pandémie a že je ,,bábkou Číny". Na pozadí toho vývoja členské štáty WHO vlani v máji schválili rezolúciu, ktorá vyzývala na ,,nestranné, nezávislé a komplexné hodnotenie... - aby sa posúdili skúsenosti a zúročili poznatky získané z reakcie sveta na pandémiu, ktorú koordinovala WHO".