Sýrii hrozí najväčšia hladová kríza od začiatku občianskej vojny pred deviatimi rokmi. Až 9,3 milióna Sýrčanov žije pod hranicou chudoby a trpí podvýživou, uviedol v piatok na darcovskej konferencii v Damasku Svetový potravinový program OSN (WFP) s odvolaním sa na údaje nemeckej katolíckej tlačovej agentúry KNA.

Len za posledných šesť mesiacov sa počet ľudí trpiacich hladom v krajine zvýšil o približne 1,4 milióna. Dôvodom je podľa WFP najmä zvýšenie cien potravín. Ceny sa totiž za menej než rok zvýšili o 200 percent a momentálne sú také vysoké aké neboli od začiatku občianskej vojny v roku 2011.

Zdravotníčka v Holandsku
Neprehliadnite

Nový koronavírus si vyžiadal na celom svete už takmer pol milióna životov

Vplyv na to mal aj negatívny vývoj pre Sýriu dôležitého libanonského hospodárstva a obmedzenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou, vysvetľuje denník Kurier. Hladová kríza zasiahla najmä rodiny, ktoré museli pristúpiť k tvrdým prostriedkom, ako napríklad k predaju svojho majetku či k zníženiu počtu chodov jedál za deň.

„Svoje úspory už minuli, často museli utekať zo svojich domovov a teraz im hrozí ešte aj klesajúce špirála chudoby a hladu,“ povedala riaditeľka WFP v Sýrii Corinne Fleischerová s tým, že tieto rodiny nemajú z krízy žiadne východisko.