Americký denník The Washington Post odhalil tzv. ,,troliu farmu" tvorenú skupinou tínedžerov v štáte Arizona. Mladíci podľa zistení novín šírili na sociálnych sieťach klamlivé informácie na podporu predvolebnej kampane prezidenta USA Donalda Trumpa.

Členovia skupiny rozširovali na Facebooku, Twitteri a Instagrame napríklad tvrdenie, že hlasovanie poštou v prezidentských voľbách vedie k volebným podvodom. Trumpovho demokratického protikandidáta Joea Bidena obviňovali z napojenia na socialistov a spochybňovali štatistiky o počte nakazených koronavírusom, približuje denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Z rešerší vyplýva, že tínedžeri zverejňujú svoje príspevky z kancelárie nachádzajúcej sa v arizonskom meste Phoenix. Desiatky, a možno aj stovky ďalších pracujú z domu. The Washington Post píše, že mnoho z nich je pritom maloletých a dostávajú honorár, ktorý je nižší než minimálna mzda. Prilepšiť si však môžu v prípade, že ich príspevky dosiahnu veľkú pozornosť užívateľov.

WA 10 Wilmington - Bývalý americký viceprezident a pravdepodobný kandidát americkej Demokratickej strany na prezidenta USA Joe Biden počas stretnutia s predstaviteľmi afroamerickej komunity v meste Willmington v štáte Delaware na severovýchode USA v pondelok 1. júna 2020. FOTO TASR/AP 

Democratic presidential candidate, former Vice President Joe Biden listens as clergy members and community activists speak during a visit to Bethel AME Church in Wilmington, Del., Monday, June 1, 2020. (AP Photo/
Neprehliadnite

Trump sa posmieval Bidenovi ako nosí rúško počas príhovorov

Takzvaná trolia farma, ktorá pripomína ruské pokusy o ovplyvňovanie volieb z roku 2016, je financovaná a organizovaná konzervatívnou mládežníckou organizáciou Turning Point USA. Uvedenú organizáciu založil v roku 2012 Trumpov podporovateľ Charlie Kirk (26). Kirkova iniciatíva túto akciu označila za ,,úprimný politický aktivizmus" mladých ľudí, ktorí údajne veria svojmu presvedčeniu. Twitter a Facebook však už medzičasom v tejto súvislosti zablokovali desiatky užívateľských kont.

Mnohí pozorovatelia považujú vplyv tejto organizácie, ktorá má svoje zastúpenie podľa vlastných informácií na 2 000 amerických vzdelávacích inštitúciách, na mladých voličov za vysoký. Ich podujatia sa nesú v pompéznom duchu okázalých šou s lokálnym folklórom, vlasteneckou hudbou, spoločnými modlitbami či prejavmi upozorňujúcimi na príbehy individuálnych úspechov. Organizácia sa zaviazala navyše bojovať proti údajnému marxizmu, medzi ktorého zástupcov radí aj hnutie Black Lives Matter, ktoré bojuje proti rasizmu a policajnému násiliu v USA.