Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vo štvrtok pre otrasy v bankovom sektore navrhla viaceré nové opatrenia pre regionálne banky. Biely dom tvrdí, že sa pri ich zavádzaní zaobíde bez akcie Kongresu. Presadzuje okrem iného, aby stredne veľké banky držali viac likvidných aktív, zvýšili svoj kapitál, podrobili sa pravidelným záťažovým testom a v dokumente podrobne opísali, akým spôsobom by prípadne prebiehala ich likvidácia.

„Všetky tieto opatrenia môžu byť prijaté na základe existujúcich zákonov, a preto nie je potrebné, aby úrady na prijatie niektorého z týchto krokov poverili Kongres,“ uviedol zástupca Bieleho domu.

Snaha Bidenovej administratívy o väčšiu reguláciu odvetvia prichádza po otrasoch bankového sektora, ktoré zahŕňali krach amerických spoločností Silicon Valley Bank a Signature Bank a švajčiarskej Credit Suisse.

V roku 2018 republikáni a umiernení demokrati presadili zmiernenie Doddovho-Frankovho zákona, ktorý bol prijatý v období po finančnej kríze. Zvýšila sa tak hranica, od ktorej sú banky považované za systémovo rizikové, a to na 250 miliárd dolárov z predchádzajúcich 50 miliárd dolárov. SVB mala ku koncu minulého roka aktíva 209 miliárd dolárov.

Zástupca americkej centrálnej banky (Fed) Michael Barr skôr tento týždeň pred výborom Kongresu konštatoval, že SVB pred svojím pádom odviedla „príšernú“ prácu pri riadení rizík. Zákonodarcovia z oboch politických táborov však nedostatočný dohľad pripísali regulačným orgánom.

Niektorí demokrati, vrátane senátorky Elizabeth Warrenovej, vyzvali na úplné zrušenie zmien Doddovho-Frankovho zákona z roku 2018. Podľa analytikov sú však vyhliadky na prijatie zákona v rozdelenom Kongrese nepravdepodobné.

Ďalšie dôležité správy

KK53 archív Washington - Na archívnej snímke z 10. marca 2023 americká ministerka financií Janet Yellenová. Americký bankový systém
Neprehliadnite

Yellenová: Bankové pravidlá v USA môžu byť príliš voľné a potrebujú preskúmať