Všetky hlavné americké indexy ukončili týždeň s rastom o 2,5 percent alebo viac, pričom S&P a Nasdaq zaznamenali druhý ziskový týždeň po sebe. Dow Jones zaznamenal svoj štvrtý po sebe idúci nárast a najväčší týždenný percentuálny nárast od mája.

Ako dopadli akcie významných firiem

Z jedenástich hlavných sektorov indexu S&P 500, všetky okrem spotrebiteľských akcií (.SPLRCD), zaťažených akciami Amazonu, skončili v zelených číslach. Najväčšiemu percentuálnemu zisku sa tešia technologické akcie (.SPLRCT).

7,6-percentný nárast Apple Inc (AAPL.O) pomohol zmierniť úder 6,8-percentného prepadu akcií Amazon.com (AMZN.O).

Nezanedbateľné zisky spoločností Chevron (CVX.N), Exxon Mobil (XOM.N) a ďalších spoločností zlepšili odhady celkových ziskov za štvrťrok.

Intel Corp (INTC.O), po znížení prognózy výdavkov, vyskočil o 10,7 percent, zatiaľ čo predikcia predplatiteľov spoločnosti T-Mobile US Inc (TMUS.O) zvýšila jej akcie o 7,4 percent.

Spoločnosť Twitter Inc bola vyradená z burzy v New Yorku.

Ako sú na tom hlavné americké indexy

  • Dow Jones Industrial Average (.DJI) vzrástol o 828,52 bodu (2,59 percent)
  • S&P 500 (.SPX) získal 93,76 bodu (2,46 percent)
  • Nasdaq Composite (.IXIC) si pripísal 309,78 bodov (2,87 percent)

„Bol to jeden z najlepších mesiacov v histórii Dow, čo naznačuje, že medvedí trh pravdepodobne skončil," povedal Ryan Detrick, hlavný stratég trhu Carson Group, „veľké mesačné pohyby sa historicky dejú na konci medvedích trhov. Videli sme niekoľko významných neúspechov od veľkých mien, ale pod povrchom mnohé z menších a stredne veľkých spoločností boli celkom pôsobivé svojimi výsledkami."

Viac ako polovica spoločností v indexe S&P 500, konkrétne 263, už informovala o svojich kvartálnych výsledkoch. Podľa Refinitiv, 73 percent z nich prekonalo konsenzuálne očakávania.

Analytici hovoria o raste ziskov S&P 500 o 4,1 percent v treťom štvrťroku.

Finančné trhy budú pravdepodobne znovu čeliť ďalšiemu zvyšovaniu hlavnej úrokovej sadzby. Odhaduje sa, že Federálny rezervný systém o tom rozhodne na najbližšom zasadnutí, konajúcom sa 1. a 2. novembra, a pôjde o navýšenie o 75 bázických bodov.

Nástroj FedWatch CME hovorí aj o šanci, že následne bude v decembri znížená o 50 bázických bodov.

Ďalšie dôležité informácie