„Oficiálne bude stožiar so štátnou vlajkou sprístupnený ceremóniou, ktorá bude 1. septembra na deň otvorených dverí NR SR o 12.00,“ uviedol vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan, ktorý považuje stožiar za symbol národnej hrdosti.

Na výstavbu stožiara pred parlamentom vyzbierala Kancelária NR SR financie potrebné na všetky práce. Štát tak výstavba a inštalácia stožiara so štátnou vlajkou nebude stáť nič. Konečná suma nákladov je podľa D. Guspana 58 043 eur bez DPH vrátane vlajky, výroby stožiara, osadenia a všetkých stavebných prác.

Na stožiar dalo podľa D. Guspana príspevok viac ako 100 prispievateľov a vyzbieralo sa okolo 60-tisíc eur. Napríklad šéf NR SR Andrej Danko prispel na stožiar sumou 9-tisíc eur a podobnú sumu venoval aj vedúci Kancelárie NR SR D. Guspan. Poslanecký klub Smeru-SD prispel na stavbu sumou päťtisíc eur, predseda strany Robert Fico dal osobný dar v hodnote tisíc eur.

D. Guspan doplnil, že po vyvesení štátnej vlajky na stožiar zvesia vlajky zo strechy Bratislavského hradu a parlamentu. Dodal, že okrem bezpečnosti je tiež technicky jednoduchšie starať sa o stožiar s vlajkou, pretože bude obsluhovaný zo zeme.

Vztýčili Dankov stožiar. Konečná suma je vyše 58-tisíc eur

Zdroj: TASR