Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salmán (známy aj ako MBS) pohrozil USA, že svoju krajinu povedie bližšie k Rusku a Číne. Snaží sa tak potrestať prezidenta Joea Bidena za to, že sa podľa všetkého už definitívne dištancoval od kráľovstva s bohatými ložiskami ropy, informoval denník The Wall Street Journal (WSJ).

Biely dom najnovšie prestal požadovať od Arabov, aby čerpali viac ropy v snahe vykryť stratu v dôsledku sankcií proti Rusku za inváziu na Ukrajine. Namiesto toho len žiada, aby Saudská Arábia nerobila nič, čo by poškodilo snahy Západu na Ukrajine, uviedol vysoký predstaviteľ USA.

Biden sa s princom nestretol

Problémy medzi Saudskou Arábiou a USA sa tiahnu už dlhodobo, ešte viac sa zvýraznili od nástupu Bidenovej administratívy k moci. Americký prezident otvorene kritizoval dodržiavanie ľudských práv v Saudskej Arábii, osobne sa s MBS ešte nestretol (zrejme na protest voči nemu).

Zlú krv urobilo aj to, že Saudská Arábia nedokázala odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajine. Namiesto toho potichu koná v súlade s Ruskom, s tým, že sústavne ignoruje požiadavky USA na zvýšenie produkcie ropy.

V dôsledku toho sa vzťahy medzi Saudskou Arábiou a USA ešte viac zhoršili, dá sa povedať, že dosiahli nové minimum. WSJ s odvolaním na predstaviteľov Blízkeho východu a USA uviedol, že korunný princ MBS – de facto vládca kráľovstva – ignoroval Bidenove telefonáty, keď sa USA Arabov pokúšali presvedčiť, aby dostali od nich viac ropy.

Saudská Arábia a Rusko držia spolu, sú kľúčovými členmi aliancie producentov ropy OPEC+. Tá na konci marca rozhodla len o nepatrnom zvýšení ťažby, a to aj napriek globálnym nárastom cien. Denník WSJ tvrdí, že takúto dohodu princ Mohammed potvrdil priamo počas telefonátu Vladimírovi Putinovi.

Aj Arabi majú sťažnosti

Arabi sa na oplátku sťažujú, že USA ich nepodporujú vo vojne v Jemene. Saudská vláda chce, aby Američania urobili viac v boji proti raketovým útokom na kráľovstvo zo strany Iránom podporovaných húsijských povstalcov v Jemene.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa