Úroveň optimizmu však v poslednom prieskume, ktorý sa uskutočnil na jeseň 2021, klesla na 27 percent. Rovnakú úroveň dosahoval aj za vlády Donalda Trumpa, ktorý voči Číne zaviedol prísnejšie politiky, píše CNBC.

Nálada sa nezmenila

Z prieskumu vyplynulo, že americké podniky v Číne už neočakávajú, že sa vzťahy medzi týmito dvomi krajinami zlepšia v porovnaní s napätím, ktoré vládlo počas vlády D. Trumpa.

„Keď J. Biden nastúpil do funkcie, bola tam úroveň nádeje a optimizmu, že vzťahy sa zlepšia,“ povedal v utorok novinárom v telefonickom rozhovore Alan Beebe, predseda Americkej obchodnej komory v Číne.

Dodal, že si myslí, že sme minulý rok zaznamenali, ako sa realita zmenila, keďže mnoho politík a sentiment Trumpovej administratívy ostali v platnosti aj počas Bidenovej administratívy.

Čínska vláda sa snaží o zmenu

Od nástupu J. Bidena do funkcie v roku 2021 USA takisto pridalo ďalšie čínske spoločnosti na zoznam, ktorý im bráni nakupovať u amerických dodávateľov. D. Trump využíval sankcie a tarify s cieľom vyvinúť na Čínu tlak, a tým riešiť sťažnosti v oblasti krádeže duševného vlastníctva, nerovného prístupu na trh a núteného prevodu kľúčových technológií.

Zatiaľ čo čínska centrálna vláda ohlásila politiky, ktorých cieľom je riešiť väčšinu týchto obáv, Americká obchodná komora tvrdí, že zavedenie na miestnej úrovni je aj naďalej nerovnomerné.

Z prieskumu takisto vyplynulo, že minuloročné regulačné opatrenia a nové zákony prispeli k výzvam, ktorým spoločnosti fungujúce v Číne musia čeliť, a k opatrnosti, pokiaľ ide o budúce investície.

Ekonómovia minulý mesiac povedali, že najhoršie opatrenia sú už pravdepodobne za nimi, keďže Peking sa viac sústreďuje na rast. Dodali, že to však neznamená koniec alebo zvrátenie regulácie.

Tlak na spoločnosti sa zvyšuje

Americké podniky sa v Číne cítia čoraz menej vítané a čelia politickému tlaku z Pekingu, Washingtonu a médií oboch krajín. Viac ako 40 percent respondentov, najmä v rámci  sa vyjadrilo, že sa ocitli pod tlakom, aby sa buď vyjadrili k politicky citlivým otázkam, alebo sa komentovaniu vyhli.

Geopolitické napätie sa na miestnej úrovni stalo obchodným rizikom pre veľa medzinárodných spoločností. Pre americké podniky v Číne je príliš skoro povedať, aký vplyv môžu mať americké sankcie voči Rusku, pokiaľ nerátame vplyv, ktorý budú mať na podniky vyvážajúce do Ruska, dodal A. Beebe.

Úroveň investícií je stabilná

Podiel respondentov, ktorí plánujú v Číne zvýšiť obchodné investície sa drží na úrovni dvoch tretín, čo zodpovedá minuloročným výsledkom. Podiel respondentov, ktorí nezvažujú premiestnenie výroby alebo zdrojov sa takisto drží stabilne na úrovni 83 percent. Úroveň sa od roku 2019 nezmenila.

Respondenti prieskumu Americkej obchodnej komory sú aj naďalej optimistickí, pokiaľ ide o čínske trhové príležitosti nielen v oblasti spotrebiteľského trhu, ale aj v oblasti zdrojov a priemyselných podnikov. Letecký priemysel, ropa, plyn a energia sú oblasti, v ktorých sa investičný priestor Číny podľa viac ako dvoch tretín respondentov zlepšil.

Zahraničné spoločnosti minulý rok celkovo zvýšili svoje investície do Číny o 14,9 percent, informovalo čínske ministerstvo obchodu. Investori zo Singapuru zvýšili svoje investície o 29,7 percent a investori z Nemecka o 16,4 percenta. V januári o tom informovalo ministerstvo, no neposkytlo žiadne údaje o ostatných krajinách.

Americké investície v Číne predstavovali takmer 20 percent priamych zahraničných investícií v krajine v rokoch pred začiatkom pandémie, vyplynulo z údajov Národného štatistického úradu Číny.

Ďalšie dôležité správy

Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin pózujú pred ich stretnutím v Pekingu 4. februára 2022. Putin v piatok pricestoval do Pekingu an otvorenie tohtoročných zimných olympijských hier 2022. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Sankcie pre Rusko Čína odmieta, EÚ šokuje, chce ju za „spojenca“. Ruské banky v hre otočili