Vzťah Čechov k Slovensku je veľmi ústretový, i keď sa v niektorých veciach môžeme názorovo rozchádzať. Spravodajkyni TASR to v piatkovom rozhovore povedal novozvolený český prezident Petr Pavel. Dodal, že užšia spolupráca so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou by ho potešila.

„Myslím si, že by taký druh vzťahu medzi našimi krajinami bol určite na prospech nielen našich krajín, ale možno aj regiónu," povedal Pavel. Zuzanu Čaputovú vníma v mnohých ohľadoch ako inšpiráciu.

O témach, ktoré by chceli spoločne presadzovať, zatiaľ nehovorili. Stretli sa len nakrátko v Pavlovom volebnom štábe, kam mu Čaputová prišla osobne zagratulovať. Podľa nového českého prezidenta konkrétne formy spolupráce zatiaľ takisto nerozoberali.

„Verím, že na to bude príležitosť na nadchádzajúcej návšteve Slovenska," načrtol jednu z tém svojej prvej zahraničnej cesty. Chcel by ju uskutočniť v týždni po svojej inaugurácii, ktorá bude 9. marca.

Pavel nesúhlasí s názorom, že by sa Česká republika o Slovensko až tak nezaujímala. V rozhovore pre TASR to v januári povedal bývalý český premiér Petr Pithart.

„My sme taká čudná krajina zahľadená do seba," vyhlásil s tým, že podobný postoj majú Česi podľa neho ku všetkým susedným štátom.

„Ja by som ten názor úplne nezdieľal, hoci si Petra Pitharta a jeho názory veľmi vážim," povedal v reakcii Pavel. Na základe mnohých stretnutí s občanmi Česka sa domnieva, že to tak nie je. „Myslím si, že vo všeobecnosti je ten vzťah Čechov k Slovensku veľmi ústretový. Nakoniec, aj praktická úroveň našich vzťahov to odráža," myslí si nový český prezident.

Pripomína však, že sa v niektorých veciach môžu štáty názorovo rozchádzať. „Napríklad vo vzťahu k podpore Ukrajiny alebo vo vzťahu k Rusku sa ukazuje, že na Slovensku sa tie názory trochu líšia od tých v Českej republike, čo ale nepovažujem za nič zásadné," vysvetlil Pavel.

Zdôraznil, že ČR a SR sú si „bez akýchkoľvek zveličení" najbližšie jazykovo, kultúrne aj historicky. Pre budúcnosť vzájomných vzťahov bude podľa neho dôležité, aby zostali v otvorenej a pragmatickej rovine. „Na tom by sme mali pracovať aj naďalej," uzavrel zvolený prezident.

Ďalšie dôležité správy

KK36 Praha - Kandidát na českého prezidenta Petr Pavel prichádza na predvolebnú debatu 25. januára 2023 v Prahe. Druhé kolo českých prezidentských volieb, v ktorom sa proti sebe postavia Petr Pavel a Andrej Babiš, sa uskutoční 27. a 28. januára. FOTO TASR/AP
Supporters of presidential candidate and retired army Gen. Petr Pavel light up their phones during an election rally in Prague, Czech Republic, Wednesday, Jan. 25, 2023. (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Pavel chce Slovensko navštíviť hneď po inaugurácii, nechce strácať čas