A nejde pritom len o zopár prémiových modelov na trhu so smartfónmi. Za posledných niekoľko rokov sa fotoaparáty smartfónov vo všeobecnosti výrazne zlepšili. Tak veľmi, že väčšina ľudí už nevidí potrebu nosiť so sebou alebo kupovať špeciálny fotoaparát. Hoci profesionáli a fotografickí nadšenci budú (pravdepodobne) vždy dosahovať lepšie výsledky pomocou špičkových fotoaparátov a objektívov, moderné smartfóny robia snímky, ktoré bez problémov postačujú požiadavkám bežného spotrebiteľa.

Pre odvetvie fotoaparátov a fotografických zariadení mal vzostup fotografovania smartfónmi negatívny dopad. Podľa CIPA, priemyselnej skupiny so sídlom v Japonsku, ktorej členmi sú napríklad spoločnosti Olympus, Canon a Nikon, klesli celosvetové dodávky fotoaparátov v rokoch 2010 až 2021 o 93 percent, čím vymazali desaťročia rastu.

Tento prudký pokles bol spôsobený najmä poklesom dodávok digitálnych fotoaparátov so zabudovanými objektívmi, teda takých, na ktoré sa bežní fotografi spoliehali pred nástupom fotografovania pomocou smartfónov.

Infographic: Smartphones Wipe Out Decades of Camera Industry Growth | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy