Corbyn: viac moci pre zamestnancov

Zvolebnieva sa aj v Spojenom kráľovstve. Britský opozičný líder Jeremy Corbyn v utorok ohlásil, že pokiaľ sa stane premiérom, vytvorí ministerstvo pre zamestnanecké práva. Ministerstvo bude cieliť vyššie mzdy, väčšiu istotu zamestnania a viac možností zamestnancov ovplyvňovať firmu. Corbyn to nazýva záväzkom „dať viac moci do rúk pracovníkov“. Podľa Konfederácie britského priemyslu návrh labouristov ide dekády späť, píše Reuters.

Osud najbohatšieho Číňana je otázny

Pri dvadsiatom výročí vzniku spoločnosti Alibaba sa jej zakladateľ a CEO Jack Ma vzdal funkcie. Spoločnosť, ktorú založil v zdieľanom byte, má hodnotu viac ako 450 miliárd amerických dolárov. Aj keď J. Ma je členom komunistickej strany a zástancom domáceho nacionalizmu, významný americký investor Kyle Bass tvrdí, že za jeho rezignáciou stojí boj o moc v krajine. Podľa K. Bassa bol J. Ma násilne odvolaný, a čoskoro bude buď uväznený alebo zmizne, uvádza ZeroHedge.

Americký prezident vyhodil Boltona

Donald Trump v utorok ohlásil, že zo svojej funkcie vyhodil Johna Boltona, poradcu pre národnú bezpečnosť. Dôvodom sú fundamentálne nezhody ohľadom realizácie zahraničnej politiky voči Iránu, Severnej Kórey a Afganistanu. J. Bolton je už tretím poradcom prezidenta pre národnú bezpečnosť, ktorý končí vo funkcii, píše NY Times.

Talianska vláda pokračuje v Salviniho stopách

Napriek tomu, že Matteo Salvini už nie je vo vláde, na politike novej talianskej vlády sa nič nemení. M. Salvini bojoval s Bruselom ohľadom veľkosti talianskeho deficitu a až kompromisný návrh na úrovni 2,04 percenta upokojil trhy. Avšak nová vláda si stanovila podľa neoficiálnych informácií veľkosť deficitu pre rok 2020 na úrovni 2,3 percenta. To s veľkou pravdepodobnosťou spustí disciplinárnu procedúru voči Taliansku, uvádza Reuters. A to aj napriek tomu, že nová talianska vláda je „proeurópska“.

Nemecko investuje do kvantových počítačov

Spoločnosť IBM a nemecký výskumný inštitút spájajú sily na výskum potenciálu kvantových počítačov. Nemecká vláda túto iniciatívu podporí prostriedkami na úrovni 650 miliónov eur. Kvantové počítače by mohli fungovať miliónkrát rýchlejšie ako súčasné superpočítače. Kvantové počítače závisia na supervodivosti, ktorá  môže byť dosiahnutá iba v podmienkach blízkych absolútnej nule, píše Reuters.

Inverzné sadzby nie sú prejavom dôvery

Väčšina centrálnych bankárov a iných ekonómov zľahčuje inverziu na dlhopisovej krivke - situáciu, keď kratšie úrokové sadzby sú vyššie ako tie dlhšie. Avšak jeden z najvýznamnejších centrálnych bankárov, Mark Carney, v utorok povedal, že takýto stav nie je  prejavom dôvery v ekonomický výhľad, uvádza Reuters.