Bude trvať najmenej päť rokov, kým začne fungovať kryptomena, ktorú vyvíja Americká centrálna banka (Fed). Upozornila na to členka Rady guvernérov Fedu Lael Brainardová. Podľa jej slov sa Fed tejto otázke venuje, no nepohne sa ďalej, kým na to nedá súhlas americký Kongres a Biely dom. Diskusie o tom môžu trvať pomerne dlhý čas a až potom bude možné prijať zákon, ktorý vznik kryptomeny umožní.

„Potrvá to dlhý čas,“ poznamenala Brainardová. Prípravu kryptomeny prirovnala k projektu systému okamžitých platieb, ktorý v USA stále nie je hotový a tvorba tohto systému trvá roky. Fed ešte len musí vyriešiť viaceré bezpečnostné otázky a taktiež musí rozhodnúť o viacerých nastaveniach kryptomeny.

Podľa L. Brainardovej je pravdepodobné, že kryptodolár sa nebude úročiť, tiež by mohli existovať limity, ktoré by obmedzovali držbu digitálneho dolára. Podľa L. Brainard by digitálna mena centrálnej banky mohla dopĺňať nástroje existujúceho finančného systému.

„Naozaj vidím pre digitálny dolár potenciál ako doplnok k systému, ktorý bude stabilnejší, efektívnejší a bude zahŕňať aj stablecoiny a peniaze komerčných bánk,“ upozornila predstaviteľka Fedu. Zároveň potvrdila, že úspory v digitálnej mene a transakcie by spravovali súkromné banky a samotná centrálna banka by neviedla osobné účty občanov.

Zavedenie vlastnej kryptomeny zvažuje aj Európska centrálna banka (ECB). Aktuálne prebieha dvojročné obdobie výskumu, ktorého výsledkom má byť definitívne rozhodnutie o tom, či digitálne euro vznikne. Podľa odhadov by digitálna verzia spoločnej európskej meny mohla vzniknúť najskôr v roku 2025.

Ďalšie dôležité správy

KK25 San Salvador - Nápis
Neprehliadnite

Na trhu s kryptomenami nastala zima. Virtuálne meny doplácajú na krízy a vlastné problémy