Prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger a predseda parlamentu Boris Kollár v príhovoroch na oslavách 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP) vyzvihli najmä odvahu a hrdinstvo účastníkov povstania. Poukázali aj na význam tejto udalosti na súčasnosť.

Čaputová: Účastníci SNP sú príkladom boja za vyššie ciele

V zápase s absolútnym historickým zlom – akým boli nacizmus a fašizmus - sa rozhodujúca časť národa v auguste 1944 postavila na obranu ľudskosti a civilizácie. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poukázala aj na aktuálnu zložitú situáciu, odsúdila podnecovanie k nenávisti a vyzvala k spájaniu sa. 

Vyzdvihla, že účastníci podstúpili obrovské osobné riziko a postavili sa na správnu stranu dejín. „Na stranu humanity, demokracie a ľudskej dôstojnosti. Za svoj odvážny postoj ste mohli zaplatiť najvyššiu cenu nielen vy, ale aj vaši najbližší. Napriek tomu ste našli v sebe silu a odhodlanie a zapojili sa do ozbrojeného boja proti nacizmu a fašizmu," odkázala im.

Skonštatovala, že aj v súčasnosti čelíme ťažkému obdobiu. „Posledný rok priniesol veľa obetí, veľa smútku, ale aj hnevu a sklamania. Všetky tieto emócie sú ľudské, a teda sú aj prirodzené. To, čo ale považujem za nebezpečné a čo nemá mať medzi týmito emóciami miesto, je nenávisť a podnecovanie k nej," dodala s tým, že nenávisť nikdy nič nevyriešila a napokon viedla k hrôzam vojny.

„Nedopusťme, aby nenávisť ovládla našu krajinu, aby nám diktovala, čo si máme myslieť o našich blížnych, nenechajme sa ako spoločnosť rozdeľovať. Vezmime si príklad od našich povstaleckých hrdinov, ktorí bok po boku bojovali za spoločné vyššie ciele," vyhlásila.

Ako ďalej uviedla, v súčasnosti máme všetky možnosti, aby sme dejinám nedovolili ich opakovanie.

Na snímke historik Jozef Bystrický
Neprehliadnite

SNP bolo počas vojny jedným z najväčších protifašistických povstaní, povedal historik Bystrický

Heger: Boj za slobodu má vždy zmysel

Boj za slobodu má vždy zmysel, i keď to neznamená, že je aj posledný. Mier, sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou. Skonštatoval to premiér Eduard Heger a pripomenul hrôzy vojny.

Vyzdvihol úlohu účastníkov SNP a poďakoval sa im. Verí, že sme na Slovensku raz a navždy povedali nie fašizmu a nacizmu. Vyhlásil, že na účastníkov SNP a odboja preto môžeme byť právom hrdí.

Poznamenal, že v súčasnosti sa pozeráme na obdobie vojny s vedomím výsledku. „Hrdinovia SNP ten výsledok v lete 1944 nepoznali, ale spojili sily a verili. Verili, že ich boj za slobodu sa vydarí. Na týchto ľudí môžeme byť právom hrdí," uviedol Heger.

Vďaku vojnovým veteránom podľa neho nemožno vzdávať len počas štátnych sviatkov a pamätných dní. „Verím, že ak je táto vďaka úprimná, má presah aj na náš každodenný život," zdôraznil.

Podotkol, že väčšina z nás nezažila vojnu na vlastnej koži. „Nezažili sme na vlastnej koži krutosť a bezcitnosť, ktorá spôsobila, že mnohí ľudia boli zotročovaní, boli posielaní do koncentračných táborov, mučení a nakoniec masovo vyvražďovaní," povedal. Aj v tejto súvislosti si spomenul na padlých, ale i žijúcich hrdinov SNP.

Na snímke rokovacia sála počas 16. schôdze NR SR v Bratislave 3. novembra 2020.
Neprehliadnite

Pribudnú pamätné dni aj štátny sviatok, poslanci schválili viaceré novely

Kollár: SNP nebolo porazené vojensky ani politicky

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár vyhlásil, že SNP nebolo porazené vojensky ani politicky. Upozornil, že neznalosť vlastných dejín môže prispievať k podliehaniu falošným interpretáciám významu povstania. Vyzdvihol hrdinstvo jeho účastníkov a hovorí o príklade hodnom nasledovania aj pre mladú generáciu. Poučenie z vývoja situácie po SNP by si podľa neho mohla vziať aj politická scéna.

„Hrdinstvo vojakov povstaleckej armády nás dodnes napĺňa pozitívnou energiou a malo by byť príkladom hodným nasledovania aj pre dnešnú našu mladú generáciu. Mala by si byť vedomá, že aj jej dnešný pokojný a mierový život bol v minulosti vykúpený krvou a utrpením tých, ktorí sa odhodlali brániť vlasť a jej slobodu," uviedol Kollár.

SNP označil za unikát medzi odbojovými hnutiami v okupovanej Európe. „Máme byť na čo hrdí, máme sa čím pýšiť pred vlastným obyvateľstvom i pred Európou. Len si to akosi nevážime," poznamenal. Občania podľa neho o svojich národných dejinách a SNP veľa nevedia, čo prispieva k podliehaniu falošným interpretáciám jeho významu.

To, že sa niekotré ciele nenaplnili počas existencie obnovenej republiky, nie je podľa Kollára vinou účastníkov povstania, ale daň za večne rozbitú slovenskú politickú scénu, ktorá v opozícii nevidí oponenta, ale nepriateľa.

„Aj z tohto by sme si dnes mali vziať poučenie. Nič pozitívne nedosiahneme, ak sa budeme večne hádať, a nepotiahneme našu spoločnú káru osudov jedným smerom," apeloval.