Toto tvrdenie je nepravdivé. Neexistuje žiadny dôkaz o pozitívnych účinkoch marihuany proti novému koronavírusu a tvrdenie pochádza z preloženej verzie satirického článku pôvodne uverejneného v španielčine. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Nepravdivý článok uverejnila vo februári tohto roka slovenská stránka Legalizuj.to. Tá sa zameriava na obsah súvisiaci s konopnými výrobkami a na pozitívne účinky konzumácie marihuany. Podľa údajov z Crowdtangle, aplikácie pre monitorovanie sociálnych sietí, článok zdieľalo na Facebooku viac ako 16-tisíc ľudí a celkovo nazbieral viac ako 75-tisíc interakcií.

WA 27 Mariupol - Ukrajinské tanky prechádzajú neďaleko ukrajinského mesta Mariupol v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v stredu 21. októbra 2015. Ukrajina odsúva tanky a ďalšie zbrane z  demarkačnej čiary v Donbase. FOTO TASR /AP  

Ukrainian tanks move near Mariupol, Donetsk region, eastern Ukraine, Wednesday, Oct. 21, 2015. Ukraine has been withdrawing tanks and other kinds of weapon from the front line in the country's east. (AP Photo/Irina Gorbaseva)
Neprehliadnite

Hoax zdieľali tisícky ľudí. Americké tanky sa počas pandémie nepresúvali cez naše územie

V článku sa píše o tom, že skupina britských vedcov objavila možnú liečbu proti koronavírusu v zložke rastlín marihuany. Slovenská stránka Legalizuj.to uvádza aj zdroj článku, španielsku stránku cerebrother.com. Ide však o satirickú webovú stránku, ktorá publikuje vtipy, žarty alebo vymyslené príbehy.

Písala napríklad o sevillskom barmanovi, ktorý mal byť zatknutý za podávanie koláčikov obsahujúcich konské výkaly, či publikovala článok o klube v Bilbau, ktorý je určený len pre škaredých ľudí.

Je pravdou, že konzumácia marihuany sa v niektorých krajinách predpisuje napríklad pri chronických bolestiach či dlhodobých ochoreniach. Slovenský virológ a epidemiológ RNDr. Boris Klempa, DrSc. z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied však pre agentúru AFP uviedol, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by látky obsiahnuté v konope mali akýkoľvek pozitívny účinok pri liečbe COVID-19.

Podľa Klempu tiež nie je možné dohľadať britských autorov štúdie spomínanej v článku na PubMede (full-textová databáza biomedicínskej a biologickej literatúry). Taktiež podľa neho nebola publikovaná žiadna iná vedecká štúdia, ktorá by tvrdila, že marihuana je prospešná pri liečbe koronavírového ochorenia.