Indické oceliarne by mohli byť donútené zrušiť dodávky do Európy a hrozia im značné straty kvôli aktuálnemu rozhodnutiu vlády zaviesť vývozné dane na oceliarske produkty. Agentúre Reuters to povedal generálny riaditeľ spoločnosti Jindal Steel and Power (JSPL) V. R. Šarma.

Vyššia daň

India v sobotu neskoro večer zaviedla vývoznú daň 15 percent na osem oceliarskych produktov. S daňou prišla v čase, keď sa producenti ocele snažia nahradiť vlažný dopyt na domácom trhu zvýšením svojho podielu v Európe, ktorá má problémy s dodávkami kvôli ruskej invázii na Ukrajinu.

Šarma uviedol, že indickí oceliari majú nevybavené vývozné objednávky na zhruba dva milióny ton, väčšinou do Európy, ktoré sú v prístavoch alebo v rôznych fázach produkcie. Na tie sa novo bude vzťahovať daň, s ktorou nikto nepočítal. Rozhodnutie by podľa neho mohlo zvýšiť náklady v odvetví až o 300 miliónov dolárov.

„Len my máme objednávky na 260-tisíc ton, ktoré sme prijali v čase, keď vývozné clo bolo nulové," povedal Šarma.

Zmeny pri dôležitých komoditách

Firma JSPL je piatym najväčším indickým vývozcom surovej ocele. Konkuruje spoločnostiam Tata Steel, JSW Steel, SAIL a ArcelorMittal Nippon Steel India. Cieľom firmy bolo zvýšiť vývoz, predovšetkým do Európy, aby sa na celkových tržbách podieľal až 40 percentami.

Vývozné dane na oceľ sú súčasťou množstva zmien indických daní pri dôležitých komoditách. Ich cieľom je obmedziť maloobchodnú infláciu, ktorá je najvyššia za osem rokov.

Podľa Svetového združenia ocele (WSA) Rusko a Ukrajina v roku 2020 vyviezli 46,7 milióna ton ocele. Väčšina vývozu smerovala do Európskej únie.

Ďalšie dôležité správy

Shell Oil To Be Sued Over Nigerian Murder Case
Neprehliadnite

India zvyšuje dovoz ropy z Ruska, v apríli boli Rusi štvrtým najväčším dodávateľom