Využitie prostriedkov z finančnej rezervy premiéra by mohla po novom posudzovať špeciálna komisia. Vyplýva to z navrhovanej novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložil predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger prichádza na 60. rokovanie vlády SR 16. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Ministerstvo financií začína pravidelne zverejňovať podrobnejšie čísla o štátnom rozpočte

„S cieľom zabezpečenia transparentnosti využívania rozpočtových prostriedkov z rezervy predsedu vlády a komplexného posúdenia využitia týchto prostriedkov sa navrhuje zriadiť poradný orgán predsedu vlády v podobe komisie, ktorá by posúdila využitie týchto prostriedkov ešte predtým, ako o využití prostriedkov z rozpočtovej rezervy predsedu vlády rozhodne premiér," píše sa v dôvodovej správe.

Vetrák argumentuje, že obdobné poradné orgány majú zriadené všetci členovia vlády aj niektorí vedúci orgánov štátnej správy, ktorí rozhodujú o poskytnutí dotácií z prostriedkov štátneho rozpočtu. Novela by mohla v prípade schválenia parlamentom a podpísania prezidentkou SR nadobudnúť účinnosť od 1. mája 2021.