Inšpiratívny príbeh Pilulky, ktorá prevádzkuje najväčšiu online lekáreň s donáškou do domu v Česku a na Slovensku, sa píše od roku 2013. Spoločnosť založili bratia Petr a Martin Kasovci, v minulosti známi úspešným príbehom okolo e-shopu Kasa.cz.

V novom biznise Kasovci skombinovali atraktívne sektory – farmáciu a e-commerce. Pilulka medzičasom rozšírila aj svoju sieť kamenných prevádzok, ktorých v Česku prevádzkuje 152. Na Slovensku rastie takisto, vlani u nás vyprodukovala tržby deväť miliónov. V rámci celej skupiny boli na úrovni 88 miliónov eur.

Ešte pozoruhodnejšie čísla spoločnosť očakáva tento rok – za rok 2020 by celkové výnosy mali narásť až o 30 percent oproti vlaňajšku, v online segmente dokonca o 45 percent. Je zrejmé, že k vysokému rastu prispieva pandémia koronavírusu, ktorá posilnila digitálne predajné kanály aj dopyt po liekoch a výživových doplnkoch.

Dopyt záujemcov prekonal očakávania
Pilulka vo svojom biznis pláne počíta v nasledujúcom období s medziročným rastom tržieb na úrovni 25 – 30 percent. Chystá rozširovanie pôsobenia v Rumunsku, kam zamierila po Slovensku, ako aj vstup na maďarský trh.

V súvislosti s pripravovanou expanziou aktuálne vstupuje spoločnosť na pražskú burzu, ako vôbec prvá firma z oblasti e-commerce.

„Mali sme viacero ponúk od finančných i strategických investorov vrátane zahraničných, ale rozhodli sme sa pre verejnú ponuku. Chceme umožniť aj drobným investorom benefitovať na transformácii lekárenského trhu, kde je Pilulka synonymom inovátora,“ vysvetľuje Petr Kasa, spolumajiteľ Pilulky.

V rámci verejnej ponuky je k dispozícii maximálne 800-tisíc nových akcií spoločnosti, čo zodpovedá zhruba tretinovému podielu vo firme. Objednávky záujemcov môžu byť v cenovom rozpätí 350 – 424 českých korún za kus. Už pár dní po začiatku úpisu sa kniha objednávok naplnila. Inak povedané, dopyt je vyšší ako ponuka.

Boris Kostík, riaditeľ investičného bankovníctva WOOD & Company
Zdroj: WOOD & Company
Boris Kostík, riaditeľ investičného bankovníctva WOOD & Company

„Investori doteraz prejavili záujem o akcie v objeme prevyšujúcom 500 miliónov českých korún a dopytovali viac ako jeden milión akcií, čo je o 200-tisíc kusov viac ako emitent indikoval. Akcie by sa tak mali upísať na maximálnej cene,“ hovorí Boris Kostík, riaditeľ pre investičné bankovníctvo spoločnosti WOOD & Company, ktorá je manažérom úpisu akcií a prostredníctvom spoločnosti All Star Holding tiež nepriamo figuruje v akcionárskej štruktúre Pilulky.

Ako a kde nakupovať akcie Pilulky
„Akcie Pilulky sú určené dlhodobým investorom, ktorých oslovuje príbeh spoločnosti a radi by využili jej rastový potenciál. Odporúčaný investičný horizont je minimálne tri roky,“ približuje Radim Krejčí, riaditeľ digitálnych operácií WOOD & Company.

Akcie Pilulky sa nakupujú v takzvaných lotoch, teda balíkoch niekoľkých akcií. V prípade Pilulky obsahuje jeden lot 80 akcií. Odhadovaná výška minimálnej investície pri najvyššej cene akcie tak predstavuje zhruba 1 300 eur, čo znamená, že ponuka môže osloviť širokú investorskú verejnosť.

Retailoví zákazníci na Slovensku môžu investovať do spoločnosti prostredníctvom online služby Opportunity, ktorá je súčasťou investičnej platformy Portu.

S úpisom akcií Pilulky nie sú spojené žiadne poplatky a nie je potrebné ani nikam chodiť. „V praxi môže investor nakupovať akcie moderne z pohodlia obývačky, pričom proces prebieha bez nutnosti kontaktovať makléra. Za pokyn v rámci primárneho úpisu akcií Pilulky sa neúčtuje žiaden poplatok,“ vysvetľuje Kostík.

V rámci služby Opportunity majú záujemcovia o investovanie k dispozícii kompletný balík informácií – prospekt akcií, finančnú analýzu, prezentáciu manažérov či platné burzové pravidlá.

Ponuka akcií spoločnosti je aktuálna do 20. októbra, keď sa na poludnie uzavrie. Záujemcovia teda majú ešte niekoľko dní na doručenie objednávok a pripojenie sa k úspešnému podnikateľskému príbehu.

O WOOD & Company
WOOD & Company je významná finančná a investičná skupina s popredným postavením na stredoeurópskom trhu. Jej portfólio zahŕňa správu investičných aktív a obchodovanie na burzách s ročným obratom približne 25 miliárd eur. Zaoberá sa tiež poradenstvom v oblasti korporátnych financií, emisií dlhopisov či poskytovaním konzultačných služieb pri najvýznamnejších M&A transakciách v regióne. Skupina aktívne pôsobí na významných svetových burzách a je najväčším obchodníkom na pražskej burze cenných papierov. Okrem starostlivosti o financie privátnych klientov a medzinárodných inštitúcií spravuje prostredníctvom automatizovanej investičnej platformy Portu investičné vklady tisícok jednotlivcov v Českej a Slovenskej republike. V oblasti nehnuteľností, informačných technológií, zdravotníckeho materiálu, farmaceutického priemyslu a odpadového hospodárstva dosahujú aktíva skupiny hodnotu takmer 1 miliardy eur. WOOD & Company pôsobí v šiestich európskych mestách s centrálou v Prahe, odborníkmi na investičné bankovníctvo v Bratislave a Bukurešti, ako aj špecialistami na kapitálové trhy v Londýne, Miláne a vo Varšave.