Bežnému človeku stačí minúť o polovicu menej plastu, aby ušetril 20 kg odpadu ročne. Napríklad nekupovať igelitky či balenú vodu.

Čo sa však musí stať, aby sme reálne začali niečo robiť? Naozaj nám musí niekto zamávať pred očami našimi vlastnými plastmi? Presne toto sa rozhodla spraviť spoločnosť Swiss Re v spolupráci s mestom Bratislava.

Bolo raz jedno smetisko

Príbeh Obrazu našej doby sa začal písať v apríli tohto roku. Počas akcie Naše Mesto dobrovoľníci v Bratislave pozbierali viac ako 36 vriec plných plastového odpadu.

Ukryť smeti do vriec však nestačilo. Tento dôkaz ľudskej ľahostajnosti chceli ukázať každému obyvateľovi mesta. Odpadky odviezli známemu slovenského výtvarníkovi Erikovi Šillemu, aby dostali nový život vďaka umeniu.

Pozrite si video:

Re ako Renesancia

Takto vznikol Obraz našej doby, ktorý momentálne „zdobí“ Kamenné námestie. Priamo v betónovom srdci Bratislavy nám pripomína, že naše mesto vyzerá presne tak, ako sa k nemu správame, a vyzýva na znovuzrodenie našej zodpovednosti. Svoju podporu kampani Generácia Re môžete vyjadriť na www.re-generacia.sk .

Projekt vznikol pod záštitou mesta Bratislava vďaka spoločnosti Swiss Re, ktorá patrí medzi vedúce zaisťovne sveta. Jej prácou je spravovať rôzne riziká od kyberkriminality až po klimatické zmeny a už od 70. rokov upozorňuje na potrebu ochrany životného prostredia.

V posledných rokoch sa jej podarilo znížiť spotrebu svojej energie o 30 % a uhlíkovú stopu o 50 %, čím sa snaží upozorniť, že začať treba vždy od seba. Preto zamestnancom prepláca napríklad polovicu ceny bicyklov či ekologických spotrebičov.

Vytvorili sme Obraz našej doby. Jeho autorom si možno aj ty