Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) s veľkým rozhorčením prijala informácie, akým spôsobom bola vypísaná podpora a následne priznaná výška honoráru pre niektorých chovateľov ošípaných.

svina, prasa, prasiatko, chovna stanica;;;9.1.2008 Bratislava;foto Ján Zemiar
Neprehliadnite

Hlas-SD: Agrorezort vyplatil firme štátneho tajomníka OĽaNO 4 500 eur na ošípanú

Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, v súvislosti s utorkovými vyjadreniami opozičnej mimoparlamentnej strany Hlas-SD o podpore chovu ošípaných firme, v ktorej ako konateľ pôsobil štátny tajomník MPRV Milan Kyseľ.

Zmiernenie následkov AMO

Pripomenula, že od 22. novembra do 1. decembra mohli chovatelia ošípaných vyplniť dotazník Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, na základe ktorého mohli dostať finančnú podporu na zmiernenie následkov afrického moru ošípaných (AMO) v roku 2021. Celkovo boli prerozdelené 2 milióny eur.

Zdôraznila, že SPPK o pripravovanom dotazníku nemala žiadne informácie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR túto formu podpory s SPPK, ako s najväčšou agropotravinárskou samosprávou v SR, nijako nekonzultovalo. SPPK sa o nej dozvedela až na konci roka, a to z médií a od chovateľov ošípaných, uvidela komora.

Ešte ani nedoznela posledná veľká kauza korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre a už sa nám tu vytvárajú nové cestičky a spôsoby na iné, veľmi zarážajúce a podozrivé praktiky
Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory

Podčiarkla, že spôsob zverejnenia, krátkosť času na vyplnenie dotazníka, zvláštne nastavený spôsob výpočtu odmeny a aj samotná výška odmeny za vyplnenie dotazníka pre niektorých chovateľov ošípaných je v období vysokých nárokov na transparentnosť pri prideľovaní podpôr v poľnohospodárstve obzvlášť zarážajúca.

 

Hovorkyňa poznamenala, že chovateľom ošípaných je aj podpredseda SPPK Miroslav Štefček. Podľa neho v tak kritickom období, keď pre AMO sú chovatelia povinní likvidovať tisícky zvierat z postihnutých už aj veľkých profesionálnych chovov, je základ, aby o dvojmiliónovej podpore vedeli všetci chovatelia.

Tisíce eur na jednu ošípanú

SPPK podľa Holéciovej dôrazne žiada vedenie MPRV o vysvetlenie celého pozadia podpory pre chovateľov ošípaných. Medializované informácie totiž naznačujú, že výzva mohla byť na mieru ušitá práve pre vybraný okruh chovateľov. Podľa výkonného podpredsedu SPPK Andreja Gajdoša je nevyhnutné aj to, aby MPRV adekvátne zdôvodnilo rozdiely vo výške podpory pre jednotlivých chovateľov ošípaných. Jeden chovateľ dostal 4 500 eur na jednu ošípanú a iný chovateľ len necelých 40 eur, pričom obaja chovajú zvieratá v rizikovej oblasti výskytu AMO.

Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa Hlas-SD, v utorok 28. decembra informovala, že podľa medializovaných informácií MPRV vyplatilo firme Rimanec, v ktorej pôsobil až do júna 2021 ako konateľ práve Milan Kyseľ, rekordných 4 500 eur na ošípanú. Na dotácie upozornil portál poľnoinfo.sk.

Odbor komunikácie MPRV SR v reakcii na vyjadrenia strany Hlas-SD pre TASR uviedlo, že agrominister Samuel Vlčan (nominant OĽANO) už dal preveriť, či podpora firme Rimanec, v ktorej pôsobil štátny tajomník Milan Kyseľ, bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok. Podpora pre chovateľov ošípaných bola podľa MPRV pomoc smerovaná na farmu, nie na kusy chovaných ošípaných.           

,,Podpora bola vypočítaná automaticky na základe vzorca, ktorý sme pripravili v spolupráci s NPPC tak, aby bola odbúraná možnosť subjektívne vstupovať do rozhodovania o výške podpory," priblížil agrorezort.

Ošípané sú už dlhý čas predmetom výskumu vedeckých tímov.
Neprehliadnite

Chov ošípaných u nás: Zatváranie fariem, boj s dumpingom, nezáujem štátu a k tomu navrch AMO