Moskva si zaumienila navštíviť čo najviac afrických lídrov a afrických samitov ročne. Rusko robí rozsiahlu kampaň zameranú na získanie nových priateľov a partnerov v Afrike a posilňuje svoju politickú prítomnosť na kontinente v snahe získať nové spojenectvá na podporu geopolitického vplyvu, zhŕňa v rozsiahlejšej analýze ekonomický web Financial Times.

Potreba nových spojenectiev sa stala naliehavou od roku 2014, keď boli na Rusko uvalené sankcie po anexii Krymu. Sovietsky zväz mal počas studenej vojny silné väzby s rôznymi africkými krajinami, v ktorých podporoval hnutia za nezávislosť od západných koloniálnych mocností ako Británia či Francúzsko.

V roku 2017 dosiahli rusko-africké obchody hodnotu 17,4 miliardy dolárov.

Diamanty, hliník, zlato...

Vladimir Putin sa začiatkom roka stretol so svojím zimbabwianskym náprotivkom Emmersonom Mnangagwom. Africký líder odišiel z Moskvy s dohodami a zmluvami o investíciách do zimbabwianskych diamantových baní, o dodávke hnojív a ďalšom financovaní v hodnote 267 miliónov dolárov.

Od Alžírska po Ugandu Rusko posilňuje svoju prítomnosť a vplyv v Afrike, podporuje silné skupiny, ťaží strategické kovy, investuje do rôznych projektov a celkovo poskytuje mocenskú podporu. Využíva na to aj štátom kontrolované spoločnosti.

Zoznam afrických krajín, v ktorých pôsobia ruské firmy, je dlhý. Firma Rusal ťaží v Guinei bauxit, ktorý spracúva na hliník. Spoločnosť Alrosa má aktíva v diamantových baniach v Angole a Botswane. V Zimbabwe sa Rusi zameriavajú na diamantové a platinové ložiská.

Ruskí geológovia sú

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa