Klarna Bank AB je najhodnotnejším európskym jednorožcom v oblasti online finančných technológií, ktorého model financovania sa ocitol v tieni rýchlo sa blížiacej hrozby zvýšenia úrokových sadzieb, napísal Bloomberg.

Švédska firma založená na modeli „kúp teraz, zaplať neskôr“, ktorý poskytuje kupujúcemu stanovený počet dní na úhradu bez akýchkoľvek poplatkov, teda v podstate bezúročné pôžičky. Výnosy firmy sa odvíjajú od transakčných poplatkov a úrokov z omeškania. Po minuloročnom kole financovania, na ktorého čele stála Softbank, mala spoločnosť hodnotu takmer 46 miliárd dolárov.

Firma má šikovný biznis model

Na splatenie úverov spoločnosť využíva kombináciu vkladov klientov - pričom vo Švédsku a Nemecku ponúka štandardné bankové účty – a krátkodobých pôžičiek. Ide o model, ktorý má nádej na úspech vo svete nízkych úrokových sadzieb, pretože takéto pôžičky sú lacné a úročenie vkladov je stále nesmierne nízke.

Ale veci sa rýchlo menia. Úrokové sadzby Bank of England (BoA) už stúpajú a s ich zvýšením dlho na seba nenechá čakať ani americká Fed. Tá podľa všetkého pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb už v marci. Podľa odborníkov by inflačné tlaky mala rovnakým spôsobom tento rok riešiť aj ECB.

Kúp teraz zaplať, zaplať neskôr

Vzhľadom na model, na ktorom je postavený rýchly rast Klarny, budú mať chystané zmeny vplyv na náklady na financovanie. „Celý biznis model je postavený na maržách tenkých ako oblátka – chýba mu nárazník v podobe vysokých úrokov, ktoré si za použitie účtujú poskytovatelia platobných kariet,“ povedal John Colley z Fakulty sociálnych vied Warwickskej univerzity. „Keď sa prostredie zmení na nehostinné, čo sa aj stane, bude po zábave,“ dodal.

Klarna patrí k celému radu inštitúcií typu „kúp teraz, zaplať neskôr“, ktoré priťahujú pozornosť prevažne mladých klientov a investorov. Spoločnosť o sebe tvrdí, že má 90 miliónov aktívnych klientov a každý deň spracuje približne dva milióny platieb. Podobnou firmou je aj Afterpay, ktorú vlani za 29 miliárd dolárov kúpila spoločnosť Square vlastnená zakladateľom Twitteru Jackom Dorseym.

Ďalšie dôležité správy

Bangkok.,Thailand.,January,24,,2016:a,Woman,Is,Typing,On,Google
Neprehliadnite

Švédsky porovnávač cien PriceRunner žaluje Google a požaduje vyše dvojmiliardovú náhradu