Celosvetový dopyt v rokoch 2021 až 2025 sa tak zvýši o 140 miliárd metrov kubických. To je menej ako polovica predtým predpokladaného rastu a menej ako rast v roku 2021, ktorý predstavoval 170 miliárd metrov kubických. Vyplýva to z aktualizovanej prognózy, ktorú dnes zverejnila Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).

Spôsobili odklon dodávok

Revíziu výhľadu spôsobili prevažne očakávania pomalšieho ekonomického rastu, menej potom to, že odberatelia budú prechádzať od plynu k uhliu, rope alebo obnoviteľným zdrojom energie.

Spaľovanie plynu vypúšťa menej oxidu uhličitého ako iné fosílne palivá. Pri jeho ťažbe sa ale uvoľňuje metán, ktorý tiež významne prispieva k zmene klímy.

Snahy krajín Európskej únie odpojiť sa od ruského plynu znížia vývozy z Ruska do EÚ prostredníctvom plynovodov o 55 až 75 percent, odhadla IEA.

Súčasne nákupy skvapalneného zemného plynu (LNG) v krajinách EÚ spôsobili odklon dodávok určených pre iné regióny, ako je napríklad Ázia. Tá by sa do roku 2025 mala podieľať na raste dopytu zhruba z polovice.

Prepad investícií do plynárenskej infraštruktúry

„Vidíme teraz nevyhnutný rast cien, pretože krajiny po celom svete bojujú o dodávky LNG. Najudržateľnejšou odpoveďou na súčasnú globálnu energetickú krízu je však vyššia snaha o efektívnejšie využívanie energie a zrýchlenie prechodu na čistú energiu, "uviedol riaditeľ IEA pre energetické trhy Keisuke Sadamori.

Kapacita produkcie plynu je podľa IEA čiastočne obmedzená minulým prepadom investícií do plynárenskej infraštruktúry a oneskorením výstavby v súvislosti s pandémiou. Nedávne nové investície pravdepodobne ovplyvnia dodávky plynu až po roku 2025.

Ďalšie dôležité správy

Predseda vlády Eduard Heger a minister financií Igor Matovič (OĽANO) ohlásili na sobotu tlačovú konferenciu s názvom „Ľudí v štichu nenecháme“. Títo zamestnanci sa môžu tešiť na výraznú finančnú pomoc!
Neprehliadnite

Jadro a plyn budú zrejme prechodne udržateľným zdrojom energie, hovorí premiér