Ceny španielskych priemyselných výrobcov vzrástli vo februári o viac než 40 percent, čo predstavuje nový rekord. Pod prudký rast sa podpísali najmä vysoké ceny energií, ktoré minulý mesiac vzrástli o takmer 115 percent. 

Ceny španielskych priemyselných producentov vzrástli vo februári medziročne o 40,7 percenta po januárovom raste o 35,7 percenta. Februárové tempo rastu je najvyššie od začatia evidovania príslušných údajov v januári 1976.

Najviac ich ovplyvnili ceny energií, ktoré vo februári vzrástli o 114,4 percenta. Výraznejšie sa zvýšili aj ceny medziproduktov. Tie vzrástli o 21,7 percenta. Ceny spotrebného tovaru vzrástli o 6,3 percenta a kapitálových tovarov o 4,6 percenta.

V medzimesačnom porovnaní sa ceny producentov zvýšili vo februári o 1,9 percenta. V porovnaní s vývojom v prvom mesiaci roka sa tempo rastu výrazne spomalilo, keď v januári oproti decembru ceny výrobcov vzrástli o 3,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Mario Draghi bude so svojimi náprotivkami zo Španielska a Portugalska Pedrom Sánchezom a Antóniom Costom osobne rokovať o ukrajinskej kríze
Neprehliadnite

Taliansko, Španielsko, Portugalsko a Grécko chcú spoločnú energetickú stratégiu