Skupina zastupujúca niektorých z najväčších výrobcov v regióne upozornila, že hutnícky priemysel v Európe zasiahne ďalšia vlna obmedzení a odstávok, ak sa nepodniknú kroky, ktoré by riešili prudký nárast cien energií.

Eurometaux, do ktorej patria skupiny ako Glencore a Rio Tinto, napísali v utorok predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, aby vyvinula tlak na EÚ, pokiaľ ide o uvoľnenie strategických rezerv plynu a zastropovanie cien uhlíka s cieľom podporiť taviarne, píše Financial Times.

Výzva prichádza len pár dní po tom, čo Francúzsko, ktoré prebralo rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, zvolalo konferenciu o krokoch potrebných na zabezpečenie európskych dodávok kritických surovín, akými sú priemyselné kovy. Finančná záťaž spôsobená rekordnými cenami plynu a elektriny prinútila niekoľkých veľkých výrobcov kovov, aby znížili produkciu a odstavili prevádzky. Veľkí priemyselní spotrebitelia, akými sú výrobcovia áut, boli nútení dovážať kov zo Spojených štátov alebo Číny.

Zatiaľ čo Brusel vydal súbor nástrojov týkajúci sa možností na riešenie nárastu cien (patria sem priama podpora príjmu a daňové úľavy), Eurometaux tvrdí, že na to, aby nenastala „dekáda opakujúcich sa nárastov cien energií“, sú potrebné konkrétne opatrenia.

„Ak sa súčasné ceny elektriny stanú systémovými, Európa nebude schopná udržateľným spôsobom vyrábať kovy potrebné na výrobu batérií do elektrických vozidiel alebo na výroby veterných turbín a solárnych panelov,“ dodal Eurometaux. To ohrozí plány bloku týkajúce sa riešenia zmeny klímy, známe aj pod názvom „zelená dohoda“.

Ďalšie dôležité správy

Ropa, protest
Neprehliadnite

Vďakabohu za producentov ropy. Guru investori varujú pred infláciou, akú svet nevidel 50 rokov