Výsledkom reforiem z Plánu obnovy a odolnosti bude kvalitné školstvo, zdravotníctvo a spravodlivý štát. Potrebná je však vzájomná spolupráca. Počas štvrtkovej konferencie ITAPA 2021 to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). „Cieľom reforiem je zo Slovenska spraviť modernú, vyspelú a spravodlivú krajinu. Reformy ale nemôžu byť nadiktované zvrchu, musí ísť o spoločnú prácu," dodal Heger. Pripomenul, že plán obnovy kladie dôraz najmä na vytvorenie kvalitného školstva a zdravotníctva.

„Reforma školstva prinesie motivovaných učiteľov a chce zabrániť odchodu mladých zo Slovenska. Výsledkom reformy zdravotníctva bude zas zníženie úmrtnosti," vymenoval Heger. Zdôraznil, že verí v realizáciu reforiem. „Náš plán obnovy je aktuálne v Bruseli a čaká na schválenie," priblížil Heger.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Cieľom plánu obnovy je posunúť celý zdravotnícky systém, uviedol Heger

„Chcem podporiť aj rozvoj následnej zdravotnej starostlivosti, vrátane tej kúpeľnej. Zameriame sa tiež na paliatívnu starostlivosť a na uľahčenie systému na prístup nových a inovatívnych liekov na náš trh, aby sa k nám dostávali rýchlejšie," spresnil počas konferencie minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Prioritou rezortu je podľa ministra aj reforma nemocníc, tak aby sa zvýšila dostupnosť zdravotnej starostlivosti, alebo sa zabezpečilo ich dostatočné financovanie a vytvoril sa tak priestor na systémové zmeny.

Počas volebného obdobia sa plánuje Lengvarský sústrediť na prevenciu pacientov. „Chcem tiež zabrániť blúdeniu pacientov v zdravotníckom systéme, či zaviesť pohodlné objednávanie cez zdravotné poisťovne," naznačil minister.