Nemeckí vyšetrovatelia údajne preverovali aj elektronickú poštu spolkového kancelára Olafa Scholza v spojitosti s daňovým škandálom, pri ktorom nemecká vláda prišla o miliardy eur. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na pondelkovú správu nemeckého denníka Hamburger Abendblatt.

Výbor vyšetrujúci takzvané transakcie „cum-ex" preveril ešte v marci Scholzovu korešpondenciu z obdobia, keď bol starostom Hamburgu. Druhé najväčšie nemecké mesto viedol v rokoch 2011 až 2018, neskôr sa stal ministrom financií.

Transakcie „cum-ex" zahŕňajú viacerých účastníkov, ktorí si medzi sebou vymieňali cenné papiere s cieľom získať daňové preplatky a iné finančné výhody, píše AFP. Po prvýkrát ich odhalili v roku 2017 a v spojitosti s týmto škandálom boli v Nemecku obvinené desiatky osôb vrátane bankárov, obchodníkov s cennými papiermi, či právnikov.

Vyšetrovatelia sa teraz zameriavajú na rozhodnutie finančných úradov v Hamburgu z novembra 2016. Išlo o zrušenie požiadavky na vrátenie daňových preplatkov vo výške 47 miliárd eur od súkromnej banky M. M. Warburg. Cieľom je zistiť, akým spôsobom sa na tomto rozhodnutí podieľali politici. Ako píše na svojej webovej stránke denník Die Zeit, Scholz sa mal v tomto prípade stretnúť s vtedajším šéfom banky Christianom Oleariousom.

Scholzov hovorca Steffen Heberstreit pre Hamburger Abendblatt povedal, že nevie o vyšetrovaní e-mailov kancelára a podľa jeho slov „nie je čo skrývať".

Ďalšie dôležité správy

JB 24 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz vedie zasadnutie vládneho kabinetu v Berlíne 13. júla 2022. FOTO TASR/AP 

German Chancellor Olaf Scholz leads the weekly cabinet meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, July 13, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Aj keď nás to ekonomicky bolí, pevne stojíme pri Ukrajine a od sankcií neuhneme, sľubuje Scholz