Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok upozornila, že snahy odhaliť pôvod pandémie koronavírusu brzdí politika, a vyhlásila, že vedci potrebujú priestor na prácu pri riešení tejto záhady. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Žiadame, aby sa veda oddelila od politiky a aby ste nás nechali hľadať odpovede v korektnej, pozitívnej atmosfére,“ povedal pred novinármi šéf programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan.

„Celý tento proces je otrávený politikou,“ upozornil.

KK21 Wu-chan - Členovia vyšetrovacieho tímu svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v ochrannom oblečení počas návštevy Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zvierat v meste Wu-chan v čínskej provincii Hubei 2. februára 2021.   Vyšetrovací tím WHO je v stredočínskom meste Wu-chan, kde v decembri 2019 zistili prvé prípady nákazy. Snaží sa tam prísť na to, ako sa nový druh koronavírusu preniesol zo zvierat na ľudí a následne usmrtil vyše dva milióny ľudí po celom svete. FOTO TASR/AP
Members of a
Neprehliadnite

Biden nariadil spravodajským službám vyšetriť pôvod koronavírusu

WHO, zdravotnícka agentúra OSN, je pod čoraz väčším tlakom, aby podnikla nové, hĺbkovejšie vyšetrovanie, odkiaľ ochorenie COVID-19 pochádza, ale zatiaľ nie je stanovený časový rámec pre ďalšiu fázu vyšetrovania.

Prezident USA Joe Biden tento týždeň nariadil americkým tajným službám, aby vyšetrili, či sa koronavírus objavil v Číne zo zvieracieho zdroja, alebo nešťastnou náhodou unikol z laboratória.

Tento Bidenov krok naznačuje silnejúcu netrpezlivosť z čakania na závery vyšetrovania WHO, ako sa pandémia, ktorá po celom svete zabila vyše 3,5 milióna ľudí, začala.

Na prebiehajúcom stretnutí členských štátov WHO takisto krajiny Európskej únie a celý rad ďalších účastníkov naliehali, aby boli nasledujúce kroky organizácie pri odhaľovaní záhady jasné a zrozumiteľné, pretože je to životne dôležité pre odvrátenie budúcich pandémií.