Opatrenie, ktoré sa zatiaľ týka iba Británie, sa stalo široko diskutovanou témou na sociálnych sieťach. Výrobca, ktorým je nadnárodný koncern Mondelēz International, však odmieta, že k tomuto kroku pristúpil kvôli citeľnému oslabeniu kurzu libry v dôsledku takzvaného brexitu.

„To je asi to najhlúpejšie obchodné rozhodnutie, aké kedy padlo. Hanbite sa,“ napísal jeden zo zákazníkov na fanúšikovskej stránke produktu na Facebooku. Druhý tábor priaznivcov spoločnosť bráni a oceňuje, že sa k zmene na rozdiel od iných verejne priznala vyhlásením na sociálnej sieti.

Výrobca tvrdí, že do zloženia čokolády nijako nezasahoval. Na internete však kolujú videá, podľa ktorých je nová verzia o niečo svetlejšia.

V najnovšom odkaze pre fanúšikov Mondelēz na Facebooku uviedol, že k zníženiu hmotnosti čokolády ho dohnali rastúce výrobné náklady. Zo 400-gramovej čokolády ubral 40 gramov a 170-gramovú skresal na 150-gramovú, a to takým spôsobom, že zväčšil medzery medzi vrcholčekmi. To rozhnevalo jeho priaznivcov, ktorí mu vytkli, že o vrcholčeky čokolády sa zvykli deliť a teraz im z Toblerone po rozlámaní zostanú „plošiny".

Spoločnosť informovala, že nechcela obľúbenú tyčinku zdražieť, aby zostala pre zákazníkov dostupná. S tým ale všetci nesúhlasia. „Nie je to tak, že všetci konzumujú Toblerone každý deň. V podstate môžete cenu zdvojnásobiť a ľudia to budú stále kupovať,“ napísal ďalší z používateľov na sociálnej sieti.

Mondelēz vlastní portfólio známych značiek cukroviniek ako napríklad Opavia, Bebe, 3BiT, Fidorka, Disko, Horalky, Tatranky, Halls, Milka, Figaro, Kolonáda, Miňonky, Oreo či Siesta.

Spoločnosť minulý rok rozhnevala zákazníkov piškótami Opavia, ktoré zmenili tvar, chuť a konzistenciu po tom, ako ich výrobu potichu presťahovala z českej Opavy do Poľska. Mondelēzu sa však postupne podarilo piškóty vyladiť a vrátiť im pôvodnú formu.

Spracované s využitím agentúrnej správy ČTK