Švédsky výrobca nákladných áut AB Volvo sa rozhodol prepustiť časť zamestnancov vo svojom závode v ruskej Kaluge. S úplným opustením ruského trhu však zatiaľ nepočíta.

Spoločnosť už vo februári, krátko po tom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu, pozastavila výrobu, servis a predaj v krajine. Rusko sa na čistých tržbách výrobcu nákladných vozidiel podieľalo vlani približne 3 percentá.

„V súčasnej situácii nie je možné vykonávať v Rusku žiadne aktivity," informoval Reuters e-mailom hovorca švédskej spoločnosti. Sankcie Európskej únie totiž znemožňujú dovoz potrebných komponentov. „Museli sme sa preto situácii prispôsobiť a rozhodli sme sa znížiť počet pracovných miest," dodal s tým, že miestny manažment momentálne rieši, akého počtu ľudí sa prepúšťanie dotkne.

Výrobný závod Volva v Kaluge neďaleko Moskvy tak bude pokračovať v pokojovom režime. Závod zamestnáva približne 600 ľudí a ročná produkčná kapacita dosahuje 15-tisíc vozidiel.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke študenti odboru automechanik spoločne s profesionálmi dokončujú posledné práce na skompletizovaní nákladného vozidla Tatra 4. apríla 2022 v Strednej odbornej škole (SOŠ) v Považskej Bystrici. V projekte pod názvom Tatra do škôl sa študenti pod dozorom odborníkov naučili poskladať jednotlivé diely auta tak, aby bolo schopné vyraziť na cesty. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Vojna na Ukrajine mení trhy, česká Tatra má nedostatok zamestnancov