Americký výrobca elektromobilov Rivian získal predajom akcií v primárnej verejnej ponuke (IPO) 11,9 miliardy amerických dolárov. Za každú akciu získal 78 dolárov, čo je viac, ako firma pôvodne plánovala.

Podľa údajov spoločnosti Dealogic ide o jeden z desiatich najväčších úpisov akcií v primárnej verejnej ponuke v USA. S akciami podnikov sa na trhu Nasdaq začína obchodovať dnes (10. novembra).

Dvojročná strata

Kalifornský start-up začal dodávať prvé elektrické pick-upy zákazníkom ešte len v septembri. Za posledné dva roky vykázal stratu viac ako dve miliardy dolárov.

Top v automotive
Neprehliadnite

Top v automotive: Elektrika dobehla aj najväčšie legendy

Rivian investorom ponúkol 135 miliónov akcií. V piatok firma cieľové rozpätie zvýšila na 72 až 74 dolárov z pôvodne avizovaných 57 až 62 dolárov. Investori vsádzajú na to, že Rivian bude ďalším veľkým hráčom v odvetví, ktorému momentálne dominuje Tesla. Na rozdiel od Tesly sa však Rivian zameriava na užitkové vozy.

Spoločnosť Rivian, ktorá bola založená v roku 2009, v súčasnosti výrazne investuje do zvyšovania výroby. Automobilka v septembri predstavila svoj prvý elektrický pick-up R1T a predstihla tak v tomto segmente mimo iných aj Teslu.

Výrobu zdvojnásobuje

Teraz výrobu voza R1T zdvojnásobuje. Podľa správy pre regulačné orgány mal Riviank 31. októbru v USA a Kanade približne 55 400 predbežných objednávok na pick-up R1T a športovne-úžitkový (SUV) voz R1S. Ten má automobilka začať dodávať tento rok v decembri, prvá dodávka sa na trhu objaví v roku 2023.

R.J.Scaringe, Rivian
Neprehliadnite

Rivian konečne vyrába elektroautá. V akciách chce nazhromaždiť 55 miliárd dolárov

Pätinový podiel v Riviane vlastní americký internetový obchod Amazon. Ten si už v snahe znížiť emisie od Rivianu objednal 100 000 dodávkových automobilov s elektrickým pohonom. Ďalších viac ako päť percent patrí automobilke Ford.

Ťah na ekológiu

Trh s elektromobilmi zaznamenáva celosvetovo prudký rast dopytu, niektorí spotrebitelia sú totiž uvedomelejší a vsádzajú na ekologické vozidlá. Výrobcovia áut musia teraz spĺňať oveľa prísnejšie emisné limity ako pred rokmi.

Automobilky aj zákazníci naviac môžu využívať najrôznejšie možnosti, s ktorými prišli vlády jednotlivých krajín únie, aby predaj ekologickejších áut podporili.

Tesla model 3
Neprehliadnite

E. Musk chce v roku 2023 predávať Teslu za 22-tisíc eur. Prečo sú elektrické autá také drahé?