Turecko si tento týždeň prechádza obrovskými výpadkami dodávok elektrickej energie určenej pre priemyselných spotrebiteľov. Tieto výpadky dosiahli bezprecedentné úrovne po tom, čo dodávky zemného plynu krajiny klesli v dôsledku narušenia dovozu z Iránu, píše ZeroHedge.

Bez plynu

Veľké priemyselné zóny a zoskupenia, a veľké výrobné prevádzky vrátane prevádzok zahraničných automobiliek zasiahli výpadky elektrickej energie po tom, čo Irán koncom minulého týždňa vyhlásil, že pre technické problémy Turecku na desať dní zastaví dovoz zemného plynu.

Irán v piatok oznámil, že toky plynu boli obnovené, no Turecko tvrdí, že spomenuté dodávky boli veľmi nízke a ich tlak bol nízky. „Systém je narušený v dôsledku nízkeho množstva a tlaku. Kompresorové stanice v Turecku sú pripravené, v prevádzke a bez akýchkoľvek technických problémov na tureckej strane,“ povedal v piatok pre agentúru Reuters turecký úradník.

Od pondelka sa priemyselná výroba Turecka úplne zastaví až na tri dni, informovali v nedeľu noviny Daily Sabah.

Plyn je zodpovedný za viac než polovicu výroby elektriny v Turecku. Iránske pozastavenie tokov prišlo v čase prudkého nárastu dovozu plynu do Turecka, ktorý sa stal oveľa drahším v dôsledku kolabujúcej tureckej meny (turecká líra).

Ďalšie dôležité správy

Turecká líra
Neprehliadnite

Inflácia prudko rastie. Centrálna banka Turecka musela zastaviť znižovanie úrokovej sadzby