K rastu celkovej produkcie prispelo zdvojnásobenie výroby elektromobilov na 4 525 vozidiel, vyplýva z dnešných údajov britského zväzu výrobcov a predajcov áut SMMT.

Výrobu automobilov po celom svete už dlhší čas narúša nedostatok súčiastok, napríklad čipov. Situáciu v automobilovom priemysle navyše v tomto roku skomplikoval ruský útok na Ukrajinu.

„Májový návrat výroby osobných áut k rastu je v Británii po desiatich mesiacoch poklesu veľmi vítaný. Naznačuje odolnosť tohto odvetvia," uviedol šéf SMMT Mike Hawes.

„Akékoľvek oživenie však bude len postupné, pretože situácia v dodávateľskom reťazci zostáva nevypočítateľná, náklady kolísavé a geopolitická nestabilita stále veľmi reálna," dodal.

Viac ako štyri pätiny májovej produkcie osobných áut v Británii išli na export, predovšetkým do Európskej únie.

Ďalšie dôležité správy

PK 23 archív Drážďany - Na archívnej snímke z 8. júna 2021 pracovník fabriky nemeckej automobilky Volkswagen kladie logo na prednú časť modelu ID.3 v Drážďanoch. Agentúra DPA v pondelok 18. apríla 2022 informovala, že po približne mesiaci nútenej odstávky po zavedení lockdownu s cieľom obmedziť šírenie koronavírusového variantu omikron sa závody nemeckej automobilky Volkswagen na severovýchode Číny vracajú k produkcii. FOTO TASR/AP

ARCHIV - 08.06.2021, Sachsen, Dresden: Ein Mitarbeiter von Volk
Neprehliadnite

Volkswagen, Ford či Nio. Všetci chcú poraziť Teslu v objeme výroby elektromobilov