Do roku 2020 bude v Číne žiť o 30 miliónov viac mužov ako žien a o desať rokov neskôr má byť až štvrtina čínskych mužov vo veku okolo 30 rokov single. Za normálnych okolností na 100 narodených dievčat pripadá asi 105 chlapcov, v Číne je ich 119 a v chudobných vidieckych provinciách až 136.

Výsledok: čoraz viac mužov má problém nájsť si partnerku. Vynakladajú obrovské sumy na kreatívne, často neúspešné riešenia na ich získanie. Na to, aby si muž našiel v Číne ženu, potrebuje predovšetkým peniaze a postavenie. 

99 iPhonov v kytici

Pár zúfalých a bizarných pokusov prebehlo médiami. Pred dvoma rokmi čínsky štyridsiatnik zažaloval zoznamovaciu agentúru za to, že mu nedokázala nájsť manželku, hoci agentúre zaplatil celkovo sedem miliónov jüanov (900-tisíc eur).

Pred troma rokmi čínsky IT-čkár chcel ohúriť svoje dievča tým, že jej kúpil 99 nových iPhonov 6S a do nákupného šialenstva investoval dvojročný plat. Telefóny nakoniec vložil do obrovskej kytice, ale ani to jeho priateľku nepresvedčilo, aby si ho zobrala za muža.

Trápna situácia sa stala v deň, ktorý je v Číne venovaný slobodným ľuďom (ide o takzvaný Singles day), ktorý sa slávi 11. novembra. Práve v tento deň sa veľa nápadníkov snaží dostať do priazne žien, a ukončiť tým tak svoj slobodný stav. Ženám tak dávajú drahé darčeky ako šperky, ale aj veľkorysé dary v podobe nového auta, aby tak tromfli „konkurenciu“.

Vlani sa populárnym stal osud ďalšieho štyridsiatnika z chudobnej provincie, ktorí si ušetril 150-tisíc jüanov, aby mal dostatok peňazí na oslovenie budúcej partnerky. Ani to nestačilo. Medzi finalistkami na dedine bola aj slobodná mamička dvoch detí. Tá od neho žiadala o 50-tisíc jüanov viac a jeho ponuku neprijala. 

Byť na vidieku „single“ pritom vôbec nie je cool. Čínsky vidiek je stále veľmi tradičný a striktný v predstavách o tom, ako má vyzerať život človeka. Nehovoriac o tom, že tu oveľa viac platí, že bez potomkov nemá starší človek zaistenie na dôchodok. Dôchodkový systém sa totiž v Číne okrem veľkých miest stále spolieha na aktívne zapojenie mladších generácií do starostlivosti o starších členov rodiny.

Pre pokoj falošné partnerky

Koncom januára a začiatkom februára Číňania tradične oslavujú čínsky nový rok. Vtedy sa navštevujú v rodinách a u priateľov. Táto tradícia sa stala možnosťou, ako sa zoznámiť so slobodnými partnermi. Lenže dlhoročná tradícia sa stáva pre mladých nemoderná a do popredia nastupujú online zoznamky.

Muži, ktorí ani v online sfére nemajú úspech, sa obracajú na psychológov, kaderníkov či stylistov, aby sa stali príťažlivejšími v očiach nežnejšieho pohlavia. Aby sa zabránilo otravným otázkam od zvedavých rodičov, niektorí z nich si prenajímajú „falošné“ priateľky, aby ich predstavili svojim rodičom. Používajú na to aplikácie ako Hire Me Plz. Nie je to lacná záležitosť, pretože profesionálky si účtujú denne 10-tisíc jüanov (1 270 eur). Boli evidované aj čudné prípady bohatých mužov, ktorí si prenajímajú billboardy, kde si robia reklamu a hľadajú si tak partnerky.

Vyrastá generácia bez neviest. Sociálne inžinierstvo si vyberá v Číne trpkú daň

Osamelý muž nad diaľnicou v Pekingu Zdroj: flickr.com / Jonathan Kos-Read | cc

Ekonomika svokry

Najväčšie problémy majú muži, ktorí 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa