Cena za povolenky uhlíka dosiahla historické maximum. V rámci Európskeho systému obchodovania s emisiami (EU ETS) sa v piatok 11. decembra vyšplhala nad 31 eur za tonu uvoľneného uhlíka do ovzdušia, čo bolo najviac od roku 2006 – krátko po zavedení tohto systému.

Súvisí to so snahou Európskej únie znižovať emisie, obmedzovať používanie vysoko znečisťujúcich palív, ako je uhlie a zemný plyn, a celkovo bojovať proti zmene klímy. Povolenky alebo kvóty si podniky v rámci EÚ kupujú na burze. Čím menej znečisťujú ovzdušie, tým menej si ich musia kúpiť, a teda platiť. Celkovo je v Únii viac ako 11-tisíc elektrární a tovární, ktoré sú povinné mať na každú tonu oxidu uhličitého, vypúšťanú do ovzdušia, povolenku.

Vzácny zdroj

Mark Lewis, hlavný stratég pre udržateľnosť v spoločnosti BNP Paribas Asset Management, pre Financial Times uviedol, že nové maximá znamenajú „medzník pre EU ETS v boji proti katastrofickým a nezvratným zmenám podnebia“. Európsky trh podľa neho stanovil nové ukazovatele na nadchádzajúcich 10 rokov. „Priestor ponechaný v atmosfére na ďalšie koncentrácie oxidu uhličitého je vzácnym zdrojom a je potrebné ho primerane oceniť.“

Aj trh s emisnými povolenkami sa riadi zákonitosťami ponuky a dopytu. Silne znečisťujúcim priemyselným podnikom a elektrárňam sa každý rok prideľuje presný počet kvót. Ak sa im podarí znížiť ich vlastné emisie, kvóty, ktoré neminuli, môžu predať, alebo, naopak ich kúpiť, ak znečisťujú viac, ako očakávali. Pokiaľ na je trhu veľa voľných povoleniek, ich cena klesá a naopak.

KK16 Irvine - Na snímke hasič počas požiaru v kalifornskom meste Irvine 26. októbra 2020. Približne 60.000 ľudí muselo opustiť v pondelok oblasť neďaleko mesta Los Angeles v americkom štáte Kalifornia, kde sa rozšíril lesný požiar rozdúchavaný silným vetrom. FOTO TASR/AP
Firefighter Tylor Gilbert puts out hotspots while battling the Silverado Fire, Monday, Oct. 26, 2020, in Irvine, Calif. A fast-moving wildfire forced evacuation orders for 60,000 people in Southern California on Monday as powerf
Neprehliadnite

Šéf OSN vyzval na „uzavretie mieru“ s prírodou. Označil to za prioritu storočia

Tretí najväčší producent

EÚ je v dnes po Číne a USA tretím najväčším producentom emisií oxidu uhličitého na svete. Rast cien povoleniek na emisie uhlíka nastal krátko potom, ako sa lídri EÚ v Bruseli minulý štvrtok zhodli na spoločnom cieli znížiť emisie do roku 2030 minimálne o 55 percent oproti úrovniam z roku 1990. Analytici dovtedy predpovedajú potenciálny rast ceny povoleniek na uhlík nad 50 eur za tonu, ak by sa EÚ chcela viac sústrediť na alternatívne palivá, ako je napríklad vodík.

Cena za vypustenie tony uhlíka v EU ETS bola ešte v roku 2017 veľmi nízko: približne sedem eur. Bolo to v dôsledku hospodárskej krízy, keďže ponuka povoleniek ostala nezmenená a dopyt klesal. Firmy totiž znižovali produkciu emisií. V roku 2013 bolo na trhu približne 2,1 miliardy nevyužitých kvót. Rok nato sa ich počet mierne znížil, o dva ich bolo už len 1,78 miliardy a v roku 2016 1,69 miliardy. Nie je dobré, keď je povoleniek na trhu veľa. Ich ceny klesajú, firmy nemajú žiadnu motiváciu menej znečisťovať ovzdušie a investovať do vývoja čistejších technológií. Radšej si kúpia voľné kvóty.

Alternatívne palivá

Avšak zvýšenie cien povoleniek uhlíka za posledné štyri roky spôsobilo, že vysoko znečisťujúce uhlie je čoraz menej konkurencieschopné voči zemnému plynu, ktorý pri spaľovaní uvoľňuje zhruba polovicu uhlíka. Obnoviteľná energia, ako je veterná a solárna energia, tiež tvorila väčšiu časť celkových dodávok, pretože klesli náklady na ich výrobu a krajiny zvýšili svoju kapacitu.