Výpredaj na Wall Street pokračuje aj uprostred týždňa. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v stredu padol o viac než 400 bodov, technologický index Nasdaq Composite o viac ako 2 percentá. Dow Jones sa o 18.26 h SELČ nachádzal so stratou 408,08 bodu alebo 1,19 percenta na 33 861,08 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 1,60 percenta na 4085,55 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 2,19 percenta na 13 096,38 bodu.

Spotrebiteľské ceny v USA v apríli medziročne vyskočili o 4,2 percenta a zaznamenali najprudší nárast od roku 2008. Ekonómovia počítali so zvýšením cien len o 3,6 percenta. Medzimesačne spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,8 percenta, pričom sa očakávalo len +0,2 percenta. Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú volatilné ceny potravín a energií, dosiahla v medziročnom porovnaní 3 percentá a v medzimesačnom porovnaní 0,9 percenta, pričom ekonómovia prognózovali +2,3 percenta, respektíve +0,3 percenta.

najväèšia komoditná burza NYMEX newyorskí makléri ropa cena nárast maximum cenový rekord svetové komoditné burzy trh predaj palivá energie dodávky financie termínované obchody ceny
Neprehliadnite

Top udalosti vo financiách: Aktivita na Wall Street klesá, zato obchody na kryptoburzách kvitnú

Investori sa obávajú, že zrýchlenie inflácie môže znížiť marže a ziskovosť firiem. Navyše, ak by sa inflácia pohybovala vysoko dlhší čas, americká centrálna banka (Fed) by musela sprísniť menovú politiku.

Aj v stredu boli pod tlakom predovšetkým technologické tituly. Akcie Alphabetu, Microsoftu, Facebooku, Amazonu a Apple sa oslabili všetky o viac než 2 percentá, Tesla stratila okolo 3 percent. Naopak, trh podporili bankové a energetické tituly, ktorým sa darí v inflačnom prostredí. Akcie JPMorgan si polepšili o 1 percento, Occidental Petroleum o 6,5 percenta a Chevronu o 2 percentá.