T. Jurisa tiež povedal, že celú vec už chcel mať za sebou, no rodina ho presvedčila prísť „na staré kolená povedať pravdu“.

Celá vec sa podľa neho začala, keď mal dlh na jeho obchodnom dome. Vtedy ho navštívil mafián „Zúbek“, neskôr odsúdený za vraždu. Chcel od neho pomoc s prevzatím baru Fatima, o ktorý mala záujem skupina čongrádyovcov (neskôr sa to podsvetiu čiastočne podarilo).

Pri ceste autom mu naznačoval, že ho môže aj zabiť, a zdôrazňoval, že v aute má lopatu. Vo Fatime ich vraj O. Janíček s partnerom požiadali, aby prišli na druhý deň. T. Jurisa následne okamžite zašiel na políciu.

Pod nátlakom polície

„Prišiel za mnou policajt a povedal mi, že buď podpíšeš, že Janíček so Strelčíkom sa ti vyhrážali so zbraňou v ruke, alebo si prepustený na ulicu a staraj sa o seba,“ opísal, ako ho donútili stať sa falošným svedkom vydierania.

Keď sa prípad vydierania dostal pred súd, rozhodovala o ňom súčasná štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti M. Jankovská. Rozsudok vyniesla bez toho, aby hlavný svedok T. Jurisa vystúpil na hlavnom pojednávaní.

Ten sa pritom výpovedi nebránil, chcel len, aby ho na miesto odviezla polícia z iného mesta, než v ktorom býval. Sudkyňa M. Jankovská to odmietla a hrozila mu pokutou 50-tisíc eur, ak sa nedostaví. Teraz hovorí, že si na to nespomína.

Bar vlastní Krajmerová

Ešte v marci Denníku N povedala, že sa jej nepodarilo zabezpečiť jeho účasť. „Urobila som všetko pre to, aby som ju zabezpečila. Preto mi neostávalo nič iné, len čítať jeho výpovede,“ vysvetľovala. „Ak bol, tak je o tom úradný záznam.“

Telefonát pritom spomína priamo v rozsudku. „Ak by bol krajský súd toho názoru, že bolo nutné ho vypočuť priamo na pojednávaní, tak mi ten rozsudok zruší,“ hovorila M. Jankovská. Teraz čelí obvineniam, že súdne rozhodnutie urobila za úplatok.

O. Janíček, ktorého za vydieranie odsúdili, sa už roky dožaduje obnovy konania. Pred niekoľkými týždňami zverejnil dokumenty, ktoré podľa neho dokazujú jeho nevinu. Zároveň s ním vystúpil aj bývalý člen skupiny čongrádyovcov, ktorý však medzitým svoju výpoveď stiahol. O. Janíček tvrdí, že tak učinil zo strachu o život.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) sa odvtedy k prípadu nevyjadrila. Denník N tiež pripomenul, že bar Fatima v súčasnosti vlastní manželka bývalého šéfa protikorupčnej jednotky NAKA, Mária Krajmerová.

K výpovedi ma donútili policajti, hovorí svedok z kauzy sudkyne Jankovskej

Zdroj: Facebook