Vysoké ceny energií sú v súčasnosti jedným z najväčších strašiakov. Šetriť sa pokúšajú domácnosti, školy aj podniky.

Späť do 19. storočia

V snahe obmedzovať čo sa dá, niektorí pri odchode do práce vypnú kúrenie a po návrate ho zapnú. Geológ Václav Cílek, ktorý sa téme venoval v relácii Českého rozhlasu však podobné kroky nepovažuje za efektívne. Vypnutím kúrenia pred odchodom do práce podľa jeho slov neušetríme skoro nič.

„Pretože dlhšiu dobu trvá, kým sa obydlia zase vykúria na nejakú teplotu. Záleží to od budovy k budove, ale je lepšie, keď pri odchode stiahnete teplotu napríklad na 15 stupňov a po návrate nastavíte tých 16 alebo 17,“ odporúča geológ.

Vhodným riešením podľa neho môže byť aj postup, ktorý je známy z tradičnej európskej domácnosti 19. storočia, kedy bola teplou iba jedna miestnosť.

„Žilo sa v obytnej, väčšej kuchyni a to bolo jediné miesto, kde sa kúrilo, pretože sa tam pripravovali pokrmy na kachliach. Takže aj v paneláku sa snažme nájsť miestnosť, ktorá sa dá viac-menej utesniť a kde žijete v trochu lepšom a teplejšom prostredí,“ radí geológ.

Veľké elektrické blackouty sú menej pravdepodobné

Nakoľko je Václav Cílek spoluautorom knihy Ruka noci podaná, ktorá je o akejsi „rodinnej príprave na krízu, ktorá možno nikdy nenastane“ sa redaktorka pýtala aj na jednu z kríz, ktorú sám geológ v knihe spomína – blackout.

V nadväznosti na to Cílek objasňuje, že veľké elektrické blackouty sú menej pravdepodobné, nakoľko je európska sústava lepšie regulovaná.

Naopak, malé regionálne blackouty považuje za pravdepodobnejšie.

Geológ je ale menej optimistický v prípade výpadku plynu. Plynový blackout označil za hroznú vec.

„Pri tom elektrickom prestane tiecť elektrina, behom niekoľkých hodín skončí čerpanie vody a väčšinou do šiestich hodín aj mobilné spojenie, ale elektrinu ide pomerne rýchlo postupne nahodiť. Ale keď je plynový blackout, takže nie je plyn ani v zásobníkoch, tak opätovné uvedenie sústavy do prevádzky trvá týždne a mesiace, pri veľkom meste môže trvať až rok,“ vysvetľuje.

Dopĺňa, že to súvisí s poklesom tlaku v prenosovej sústave. Ako príklad uvádza výpadok plynu na menšom sídlisku, kde došlo k vyriešeniu problému až za tri nedele.

Ďalšie dôležité správy

škola
Neprehliadnite

Deti sedia v triedach v bundách. Školy na Slovensku sa pokúšajú šetriť všade, kde sa dá