Podobným spôsobom vymenila Pepsi svoje nápoje aj za vodku či dokonca za desať starých sovietskych vojnových lodí určených na šrot, píše portál Atlas Obscura.

Hoci ide o príklad z minulosti, barterový obchod nie je len zastaraná archaická stratégia z doby kamennej. Obchody založené na výmene tovarov a služieb na medzinárodnej úrovni fungujú aj teraz, a to v nemalom rozsahu a význame.

Mechanizmus nestabilných

Barter je jedným z najstarších spôsobov podnikania na svete. V súčasnosti sa však spája s negatívnymi javmi – k výmennému obchodu sa obvykle uchyľujú krajiny, ktoré čelia krízam, finančným problémom, hyperinflácii, izolácii či ekonomicko-politickej nestabilite. Iní podotýkajú, že barter je doménou rozvojových krajín.

Nie je to ani tak dávno, čo médiá obehli správy o tom, ako vo Venezuele používajú namiesto peňazí žuvačky či lízanky. Venezuelský bolívar je stále prakticky bezcenný. Barterové obchody našli uplatnenie aj v Grécku, keď bola pred ôsmimi rokmi finančná kríza na vrchole.

Príležitostne využívali výmenný obchod aj súkromné spoločnosti. Britský portál BBC píše o indonézskom výrobcovi lietadiel Industri Pesawat Terbang Nusantara, ktorý navrhol vymeniť dve svoje dopravné lietadlá za 110-tisíc ton thajskej lepkavej ryže. Obchod sa udial v roku 1996.

Obísť sankcie

K bohatému niekoľkoročnému výmennému obchodu bol donútený najmä

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa