Koaličná kríza sa po týždni zbytočného traumatizovania krajiny skončila kozmetickými úpravami, ktoré nezabezpečia také zmeny vo vláde, ktoré Slovensko v čase vrcholiacej pandémie potrebuje. V tlačovom vyhlásení to uviedli Lucia Ďuriš Nicholsonová a Miroslav Kollár.

Podľa Nicholsonovej a Kollára je šokujúce, ak predseda vlády SR Igor Matovič hovorí, že minister zdravotníctva odstupuje vlastne len preto, že k tomu bol dotlačený koaličnými partnermi. Kritizujú, že premiér necíti žiadnu politickú zodpovednosť za 8 000 mŕtvych Sloveniek a Slovákov na následky pandémie Covid-19. Navyše spôsob, akým I. Matovič komentoval „odchádzanie“ ministra zdravotníctva, keď podmienil termín jeho odchodu začatím očkovania zatiaľ neregistrovanou vakcínou Sputnik V považujú  Nicholsonová a Kollár za výsmech a poníženie – koaličných partnerov, aj občanov.

Lucia Ďuriš Nicholsonová tlačová konferencia na tému Nevyužité fondy EÚ, musíme konať
Neprehliadnite

Lucia Ďuriš Nicholsonová potvrdila, že odchádza z SaS

Koalícia podľa nich pochovala jedinečnú príležitosť na zásadnejšiu rekonštrukciu vlády, ktorá bola v tejto situácii nevyhnutným predpokladom na využitie celého volebného obdobia, na ktoré získala mandát. „To si ale vyžadovalo odvahu strán SaS a Za ľudí, do ktorých ľudia, vystavení chaotickému manažovaniu krajiny Igorom Matovičom, vkladali nádej po ich vyjadreniach v posledných dňoch, dotiahnuť svoj zásadný politický postoj k rekonštrukcii vlády, vrátane postu premiéra, do konca... Vymeniť dnes ministra zdravotníctva, aj to až s časovým odkladom, a šéfku zdravotníckeho výboru je výsmech do očí občanom, ktorým táto vláda sľubovala novú politickú kultúru,“ komentujú aktuálne kroky vlády.

Slovensko sa nachádza v kritickej situácii. Nicholsonová a Kollár vidia na čele vlády zodpovedného štátnika a schopného manažéra, ktorý načúva odbornej verejnosti a ktorý je citlivý voči osudu ťažko skúšaných občanov. Igor Matovič podľa nich nespĺňa ani jedno z týchto kritérií. Pod jeho vedením sa vraj vláda nedokáže vysporiadať s pandémiou.

Na snímke poslanec NRSR Miroslav Kollár (Za ľudí)  odpovedá na otázky novinárov počas 23. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 29. januára 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Kollár už nevydržal hrať schizofrenickú dvojrolu primátora a koaličného poslanca

„Po dnešku je zrejmé, že stranám SAS aj Za ľudí chýba odvaha trvať na výmene premiéra, ale aj zodpovednosť za krajinu. Týmto „kompromisom“ totiž nevyriešili vládnu krízu, naopak, prehĺbili ju a len o niekoľko mesiacov oddialili ďalší politický stret s premiérom,“ dodali.