Uplynulá vykurovacia sezóna trvala v priemere 243 dní, čo je v porovnaní s predchádzajúcou sezónou v priemere o 19 dní dlhšie. Priemerná teplota vo vykurovacom období bola však asi o 0,4 stupňa Celzia vyššia ako vlani. Spotreba tepla klesla oproti predchádzajúcim vykurovacím obdobiam približne o 10 percent, uviedol generálny riaditeľ štátnej spoločnosti MH Teplárenský holding Marcel Vrátný.

„Strach z vysokých cien energií sa prejavil aj na správaní našich odberateľov, a to domácností, ale taktiež priemyslu a sektoru služieb. Zo spotreby tepla môžeme konštatovať, že naši odberatelia začali úspornejšie vykurovať a spotrebovali až o 10 percent menej tepla v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi,“ uviedol Vrátný.

MHTH dodal odberateľom počas tejto vykurovacej sezóny viac ako 1,9 milióna megawatthodín (MWh) tepla, čo predstavuje 85 percent dodávok v predchádzajúcom roku. Vykurovacia sezóna 2022/2023 sa začala ako v prvom v závode MHTH Trnava, 18. septembra 2022, a najdlhšie spoločnosť dodávala teplo zo závodov MHTH Bratislava, Martin a Zvolen, a to do 22. mája.

I keď štát pomohol riešiť vysoké ceny energií pre domácnosti štátnou pomocou, a zmiernil tak vplyv energetickej krízy, stále však nie je podľa MHTH dôvod na optimizmus. Existuje množstvo subjektov, ktoré sa k dotáciám nedostávajú a budú mať problémy s platením svojich záväzkov voči teplárňam. Zároveň sa napriek klesajúcim cenám energetických komodít na burzách ukazuje, že ceny tepla budú výrazne vyššie ako pred energetickou krízou.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Solárnu energiu využíva na vykurovanie čoraz viac Slovákov, v popredí je Žilinský kraj