Páchatelia najskôr cez infikované e-maily a aplikácie do mobilu získajú prístup k internetovým účtom klientov a k overovacej SMS.

„V novo identifikovaných prípadoch v prvom kroku ukradnuté peniaze posielajú na bankový účet bieleho koňa, ktorý ich následne posiela páchateľovi,“ popísala ČBA.

Bieleho koňa páchatelia spravidla nalákajú na pracovnú príležitosť. Títo sprostredkovatelia netušia, že prispievajú k nezákonnému praniu špinavých peňazí a že im hrozí stíhanie za podiel na legalizácii výnosu z trestnej činnosti.

Najímaný človek podľa bankovej asociácie zareaguje na pracovný inzerát a dostane skúšobnú úlohu na posilnenie dôvery. Má previesť peniaze, ktoré mu prídu na účet, cez Western Union na zahraničný účet. Tam si ich vyberie páchateľ.

„Všetko vyzerá profesionálne a ľudia, často v hmotnej núdzi, ktorí hľadajú zamestnanie, sú schopní chytiť sa do tejto pasce a stať sa tak bielymi koňmi,“ upozornila ČBA. Ľudia, ktorí majú podozrenie, že by sa mohli stať bielymi koňmi, majú podľa asociácie okamžite upozorniť políciu a svoju banku.

V prípadoch, keď páchatelia získajú prístup k cudzím internetovým účtom, je zrejmé pochybenie na strane klientov, uviedla ČBA. Banky jednotlivé prípady posudzujú individuálne, podľa asociácie však spravidla vyplácajú poškodeným klientom náhradu.