Výkon globálnej ekonomiky v roku 2022 prekoná 100 biliónov amerických dolárov (88,4 bilióna eur), uviedla britská poradenská spoločnosť Cebr.

Dôležitou vecou v období do roku 2030 bude spôsob, „ako sa budú svetové ekonomiky vyrovnávať s infláciou, ktorá teraz v USA dosiahla 6,8 percenta“, uviedol zástupca šéfa Cebr Douglas McWilliams.

Boj  o prvenstvo

Dodal, že mierne korekcie by mohli dostať dlhodobejšie faktory pod kontrolu. Ak sa to však nepodarí, svetovú ekonomiku čaká v roku 2023 alebo 2024 recesia.

Čína sa podľa správy Cebr stane najväčšou svetovou ekonomikou a vystrieda na tomto mieste USA v roku 2030. Bude jej to teda trvať o dva roky dlhšie, než sa pôvodne myslelo.

Výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová
Neprehliadnite

Vlády krajín eurozóny by mali pokračovať v podpore svojich ekonomík

Pohyby v rebríčku

India by mala na budúci rok predbehnúť Francúzsko a stať sa šiestou najväčšou ekonomikou, do roku 2031 sa potom posunie na tretie miesto.

V roku 2023 sa stane šiestou najväčšou ekonomikou opäť Británia, ktorej ekonomika bude aj napriek brexitu v roku 2036 o 16 percent väčšia než francúzska.

Podľa správy by Nemecko malo z hľadiska výkonu ekonomiky predbehnúť Japonsko v roku 2033, Rusko by sa mohlo dostať medzi 10 najväčších ekonomík do roku 2036 a Indonézia na deviate miesto v roku 2034.

FILE - In this May 11, 2012 file photo, people stand in the lobby of JPMorgan Chase headquarters in New York. Moody's Investors Service on Thursday, June 21, 2012 lowered the credit ratings of 15 the world's largest banks late Thursday, including JPMorgan Chase, Bank of America,  and Goldman Sachs, saying their long-term prospects for profitability and growth are shrinking. (AP Photo/Mark Lennihan, File)
Neprehliadnite

Výhľad JP Morgan na rok 2022: Pandémia skončí a globálna ekonomika sa zotaví