Vyhliadky britskej aj globálnej ekonomiky sa podstatne zhoršili. 

Prudký nárast cien energií a iných komodít ešte zvýšil inflačné tlaky, ktoré začali stúpať počas pandémie. Zhoršili sa tiež problémy dodávateľských reťazcov, konštatuje BoE vo svojej správe o finančnej stabilite.

Úrokové sadzby a výnosy z podnikových dlhopisov sa prudko zvýšili. To odráža očakávania ďalšieho sprísňovania menovej politiky v reakcii na riziko dlhšie trvajúcej zvýšenej inflácie a rastúcich úverových rizík.

Podľa správy však veľké britské banky majú značnú kapacitu na podporu poskytovania úverov domácnostiam a podnikom aj pri zhoršení hospodárskeho výhľadu.

Výbor uviedol tiež, že dlh domácností v pomere k príjmom zostal v uplynulých štvrťrokoch v podstate rovnaký. Upozornil však, že rast životných nákladov a úrokových sadzieb bude v najbližších mesiacoch zvyšovať tlak na financie domácností.

Ďalšie dôležité správy

KK41 archív - Na archívnej snímke z 30. decembra 2021 svetelná inštalácia na budove Euópskej centrálne banky počas príprav vo Frankfurte nad Mohanom. Spotrebiteľské ceny v eurozóne zrýchlili na začiatku roka 2022 na nový rekord. Inflácia sa tak vyvíjala opačným smerom, než očakávali trhy. Pod rekordný rast spotrebiteľských cien sa podpísali najmä ceny energií, ktoré sa medziročne zvýšili o 28,6 %. V decembri rast zaznamenal 25,9 %. FOTO TASR/AP
FILE - A light installation is projected onto the b
Neprehliadnite

Rast podnikateľskej aktivity v eurozóne bol v júni najnižší za viac než rok